Н а 26 септември 2022 г. тестът на НАСА за пренасочване на двойни астероиди (DART) се сблъсква с Диморфос - малката луна, която обикаля около по-големия астероид Дидимос.

По този начин мисията успешно демонстрира предложената стратегия за отклоняване на потенциално опасни астероиди (PHAs) - метода на кинетичния удар.

До октомври 2026 г. мисията „Хера“ на ЕКА ще се срещне с двойната астероидна система и ще извърши подробно проучване на Диморфос след удара, за да гарантира, че този метод на планетарна защита може да бъде повторен в бъдеще.

Въпреки това, макар че кинетичният метод би могъл успешно да отклони астероидите, така че те да не застрашават Земята, той би могъл също така да създаде отломки, които да достигнат Земята и други небесни тела.

В неотдавнашно проучване международен екип от учени изследва как този тест за въздействие предоставя и възможност да се наблюдава как тези отломки биха могли един ден да достигнат Земята и Марс като метеори.

След като проведоха серия от динамични симулации, те стигнаха до заключението, че изхвърлените от астероида частици могат да достигнат Марс и системата Земя-Луна в рамките на едно десетилетие.

Изследователският екип е ръководен от д-р Елой Пеня-Асенсио, научен сътрудник в групата за изследване на астродинамиката на дълбокия Космос и технологиите (DART) в Политехническия институт в Милано.

Към него се присъединиха колеги от Автономния университет на Барселона, Института за космически науки (ICE-CSIS), част от Испанския национален съвет за научни изследвания, Каталунския институт за космически изследвания (IEEC) и Европейската космическа агенция (ЕКА).

Статията, в която се описват подробно техните открития, наскоро се появи онлайн и е приета за публикуване в The Planetary Science Journal.

За изследването си Пеня-Асенсио и колегите му разчитат на данните, получени от сателита Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids (LICIACube), който придружава мисията DART и е станал свидетел на теста за кинетичен удар.

Тези данни позволиха на екипа да ограничи началните условия на изхвърлянето, включително неговите траектории и скорости - от няколко десетки метра в секунда до около 500 m/s (1800 km/h; ~1120 mph). След това екипът използва суперкомпютрите в Центъра за навигация и помощна информация на НАСА (NAIF), за да симулира какво ще стане с изхвърлените частици.

Тези симулации проследиха 3 милиона частици, създадени от удара на мисията DART с Dimorphos. Както казва Пеня-Асенсио пред Universe Today по електронната поща:

„LICIACube предостави изключително важни данни за формата и посоката на конуса на изхвърлените частици непосредствено след сблъсъка. В нашата симулация частиците варираха по размер от 10 сантиметра до 30 микрометра, като долният диапазон представляваше най-малките размери, способни да създадат наблюдаеми метеори на Земята със сегашната технология. Горният диапазон беше ограничен от факта, че бяха наблюдавани само изхвърлени фрагменти с размер сантиметър.“

Резултатите им показват, че някои от тези частици ще достигнат Земята и Марс в рамките на десетилетие или повече, в зависимост от това колко бързо са се движили след удара.

Например частиците, изхвърлени със скорост под 500 m/s, могат да достигнат Марс за около 13 години, докато частиците, изхвърлени със скорост над 1,5 km/s (5400 km/h; 3355 mph), могат да достигнат Земята само за 7 години. Въпреки това, симулациите им показват, че вероятно ще минат до 30 години, преди да се наблюдава каквото и да било от тези изхвърлени частици на Земята.

„Въпреки това се очаква тези по-бързи частици да бъдат твърде малки, за да създадат видими метеори, въз основа на ранните наблюдения“, каза Пеня-Асенсио.

„Независимо от това, продължаващите кампании за наблюдение на метеорити ще бъдат от решаващо значение за определяне дали DART е създал нов (и създаден от човека) метеоритен дъжд: Диморфидите. Кампаниите за наблюдение на метеори през следващите десетилетия ще имат последната дума. Ако тези изхвърлени фрагменти от Диморфос достигнат Земята, те няма да представляват никакъв риск. Малкият им размер и високата им скорост ще ги накарат да се разпаднат в атмосферата, създавайки красива светеща ивица в небето.“

Пеня-Асенсио и колегите му също така отбелязват, че бъдещите мисии за наблюдение на Марс ще имат възможност да станат свидетели на марсиански метеори, когато фрагменти от Дидиморфос изгорят в атмосферата му.

Междувременно тяхното изследване е предоставило потенциалните характеристики, които ще имат тези и всички бъдещи метеори, изгарящи в нашата атмосфера. Това включва посоката, скоростта и времето от годината, когато ще пристигнат, което ще позволи ясното идентифициране на всички „диморфиди“. Това е част от това, което прави мисията DART и нейните спътници уникални.

Освен че потвърди ключова стратегия за планетарна защита, DART даде възможност да се моделира как изхвърлените от ударите частици биха могли да достигнат някога Земята и други тела в Слънчевата система. Майкъл Кюперс, научен ръководител на проекта на мисията Hera на ЕКА и съавтор на статията, заяви пред Universe Today по електронната поща:

„Уникалният аспект на мисията DART е, че тя представлява контролиран експеримент за удар, т.е. удар, при който свойствата на импактора (размер, форма, маса, скорост) са точно известни. Благодарение на мисията „Хера“ ще познаваме добре и свойствата на целта, включително тези на мястото на удара DART. Данните за изхвърлените частици са от LICIACube и от земни наблюдения след удара. Вероятно няма друг удар от планетарен мащаб, който да разполага с толкова много информация за импактора, мишената, формирането на еджета и ранното им развитие. Това ни позволява да тестваме и подобрим нашите модели и закони за мащабиране на процеса на удар и развитието на изхвърлените частици. Тези данни осигуряват входните данни (местоположение на източника, размер и разпределение на скоростта), използвани от моделите за еволюция на еджекта“.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Полицията издирва 41-годишен мъж

Полицията издирва 41-годишен мъж

България Преди 1 час

Той е в неизвестност от 2 ноември 2024 г.

Сидни се събуди под ударите на разярения океан – огромни вълни, съчетани с прилива, връхлетяха австралийския бряг, предизвиквайки хаос и разрушения

Наводнения, разрушения и евакуации - огромни вълни удариха крайбрежието на Сидни

Свят Преди 1 час

„Беше просто опустошително“, казва генералният мениджър на басейн, пострадал от стихията

Човекът, който прекара два месеца под земята и промени разбирането ни за времето

Човекът, който прекара два месеца под земята и промени разбирането ни за времето

Любопитно Преди 2 часа

Цялата история може да прочетете в следващите редове

Блясък и класа: Виктория Бекъм впечатли на юбилея на Дейвид

Блясък и класа: Виктория Бекъм впечатли на юбилея на Дейвид

Любопитно Преди 2 часа

Звездното парти беше първото от поредицата празненства за рождения ден на Бекъм, който е на 2 май

<p>Двойни стандарти в разследванията: Тръмп срещу Клинтън и Байдън&nbsp;</p>

Администрацията на Тръмп искаше обвинения срещу Хилари и Байдън, но мълчи за скандала със Signal

Свят Преди 2 часа

„Изтичането на класифицирана информация е федерално престъпление, наказуемо с над десет години затвор"

Синдикат "Защита" спира лекарските протести след среща с министъра

Синдикат "Защита" спира лекарските протести след среща с министъра

България Преди 2 часа

Председателят на синдиката Красимир Митов нарече срещата "най-конструктивната от месеци насам"

Осемметров питон погълна възрастна жена в Индонезия

Осемметров питон погълна възрастна жена в Индонезия

Свят Преди 3 часа

Разрязвайки змията, откриват тялото на 66-годишната Хасия, която изчезва, докато се прибира от работата си в каучукова плантация

Ужас, откриха тялото на студентка в куфар недалеч от Рим

Ужас, откриха тялото на студентка в куфар недалеч от Рим

Свят Преди 3 часа

Приятелят на Илария, който е на 23 години, е арестуван

Простреляха мъж с електрошок в Пернишко

Простреляха мъж с електрошок в Пернишко

България Преди 4 часа

Пострадалият е без опасност за живота

Вал Килмър

Симптомите на рак на гърлото, за които трябва да знаете

Свят Преди 4 часа

Бъдете информирани за тези знаци, които могат да ви подскажат да посетите лекар

Регионалният министър отстрани ръководството на пътното управление в Плевен и разпореди проверка на АПИ

Регионалният министър отстрани ръководството на пътното управление в Плевен и разпореди проверка на АПИ

България Преди 4 часа

Предприетите действия са във връзка с високата концентрация на катастрофи край Телиш

<p>Макрон с първи коментар за присъдата на Марин Льо Пен</p>

Макрон след осъждането на Льо Пен: Съдебната система на Франция е независима

Свят Преди 4 часа

„Всички страни в процеса имат право да обжалват“, казва Макрон

<p>Гренландия под прицел: Тръмп, Дания и възможността за нов глобален сблъсък</p>

Бизнес, дипломация и заплахи – какво ще се случи с Гренландия

Свят Преди 4 часа

Тръмп твърди, че иска да превърне Гренландия в част от САЩ. Постижима ли е тази цел?

Кабинетът одобри промените в състава на Надзорния съвет на НОИ

Кабинетът одобри промените в състава на Надзорния съвет на НОИ

България Преди 5 часа

Решението е във връзка с персонални промени в Министерството на труда и социалната политика

Катастрофа в Старозагорско, загина 30-годишен мъж

Катастрофа в Старозагорско, загина 30-годишен мъж

България Преди 5 часа

Колата се е качила на тротоара и се е блъснала последователно в паркиран лек автомобил и крайпътно дърво

Кръщелникът на кралица Елизабет II почина на 79 години

Кръщелникът на кралица Елизабет II почина на 79 години

Свят Преди 5 часа

Лорд Чарлз О'Хейгън, служил като паж на Нейно Величество, почина след нараняване на главата