Н аречената по подходящ начин великолепна дървесна жаба обикновено е зелена с жълт корем, така че можете да си представите изненадата, когато учените се натъкнали на представител на вида със синя кожа. Шокиращата синя жаба е невероятно рядко откритие, най-вероятно причинено от рядка генетична мутация, която засяга производството на жълти пигменти.
(Във видеото може да научите повече за: „Дотам и oбратно”: Необикновеното пътешествие на планинската жаба)
Наскоро тя е била заснета от екип на Австралийската служба за опазване на дивата природа (AWC), докато изследвали резервата за диви животни Charnley River-Artesian Range по крайбрежието на Кимбърли в северозападната част на Австралия.
Mutant Blue-Skinned Frog Spotted In "Once-In-A-Lifetime" Encounter https://t.co/8WkIHPNIN8
— SaveOurDemocracyVoteBlue (@michael59641201) July 12, 2024
"Беше тъмно, когато я забелязахме за първи път на пейка в работилницата близо до изследователския ни център. Беше много вълнуващо. Великолепните дървесни жаби и без това са впечатляващи, но да видиш синя е шанс, който се случва веднъж в живота", казва в изявление Джейк Баркър, полеви еколог на AWC.
Великолепната дървесна жаба (Litoria splendida) се среща само в един участък от Австралия в северния регион Кимбърли и съседните части на Северната територия. Обикновено достигат до около 12 сантиметра дължина, а зелената им окраска действа като камуфлаж в листната среда, която обитават.
"Това е един от многото северозападни ендемити, които срещаме доста често тук. Те не се срещат никъде другаде. Това е най-хубавото нещо на работата в Кимбърли - никога не знаеш какви редки диви животни ще видиш всеки ден", отбелязва Баркър.
Зеленото оцветяване при животни като земноводни, влечуги и птици обикновено се създава от комбинация от сини и жълти пигменти. Съществува обаче добре позната мутация, наречена аксантизъм, която пречи на биохимичните пътища, които синтезират и отлагат жълтите пигменти, в резултат на което животното изглежда синьо.
Аксантизмът е регистриран при няколко различни животни, но за първи път е документиран при великолепна дървесна жаба.
"Много рядко в кожата на зелена жаба липсва жълт пигмент, в резултат на което тя е изцяло или предимно синя. През годините съм виждал десетки хиляди жаби и съм виждал само една синя жаба - и тя далеч не беше толкова впечатляваща, колкото тази великолепна дървесна жаба. Рядка среща, която подчертава впечатляващото разнообразие на австралийските жаби", обяснява д-р Джоди Роули, куратор по биология на опазването на земноводните и влечугите в Австралийския музей.
Без зеления си скрит камуфлаж уникалната жаба вероятно ще бъде изложена на по-голям риск да бъде забелязана от хищници. За щастие видът разполага с още един трик, който да му попречи да се превърне във вечеря на друго животно. Главата ѝ е увенчана с голяма паротоидна жлеза, която е заредена с течност с горчив вкус. Леката отрова не е токсична за хората, но е достатъчно силна, за да разубеди големите хищници да ядат жабата.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!