У чените са заснели риба, плуваща на изключителна дълбочина в океана, което я прави най-дълбоководната в света.
Видът ѝ е охлюв от рода Pseudoliparis и е заснета да плува на 8 336 м. дълбочина. Снимката е от е от автономен "спускаем апарат", пуснат в падината Изу-Огасавара, южно от Япония.
Deepest ever fish caught on camera off Japan
— ken crichlow (@ken_crichlow) April 1, 2023
The species - a type of snailfish of the genus Pseudoliparis - was filmed swimming at 8,336m (27,349ft).
https://t.co/cZFdssbEBH
Предишното най-дълбоководно наблюдение на риба беше направено на 8178 м., по на юг в Тихия океан в Марианската падина. Следователно това откритие бие рекорда за дълбочина със 158 метра.
Младият Pseudoliparis беше заснет от система от камери, прикрепена към претеглена рамка, пусната от борда на кораб, DSSV Pressure Drop. Към рамката беше добавена стръв за привличане на морски живот.
Охлювите са наистина забележителни същество. Има над 300 вида, повечето от които всъщност са плитководни и могат да бъдат намерени в речните устия.
科学家们最近在日本南部伊豆小笠原海沟水下8336公尺处,拍到蜗牛鱼(Snailfish)的一种Pseudoliparis。https://t.co/doTUDQhVP0 pic.twitter.com/7NfHzJiRzu
— 南洋商报eNanyang (@nanyangpress) April 2, 2023
Но групата охлюви също се е приспособила към живота в студените води на Арктика и Антарктика, както и при условията на екстремно налягане, които съществуват в най-дълбоките ровове в света. Техните желатинови тела им помагат да оцелеят. Липсата на плувен мехур, пълният с газ орган за контрол на плаваемостта, който се среща в много други риби, е допълнително предимство. По същия начин подходът им към храната - те се хранят засмукващо и консумират малки ракообразни, от които има много в окопите.
„Предвиждахме, че най-дълбоката риба ще бъде там и прогнозирахме, че ще бъде охлюв“, казаха учените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!