О бект, който някога е бил смятан за радиогалактика, всъщност е активна черна дупка, която е променила ъгъла си, за да се насочи директно към Земята, сочат нови изследвания.
В далечна галактика свръхмасивна черна дупка, изхвърляща радиация със скорост, близка до светлинната, е променила ъгъла си с цели 90 градуса, за да се насочи директно към Земята - рязък завой, който озадачава физиците.
Активните галактични ядра (АГЯ) са гладните черни дупки в ядрата на много други галактики, които акретират материя и изхвърлят мощни струи от високоенергийни частици, известни като релативистки струи. АГН се класифицират според това, коя част от АГН е насочена към Земята.
PBC J2333.9-2343, голяма галактика, отдалечена на около 4 милиона светлинни години, преди беше класифицирана като радиогалактика, което означава, че гаргантюанските струи на радиацията на нейната АГН са насочени перпендикулярно на нашата линия на зрение. Но ново изследване, публикувано на 20 март в списанието Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, прекласифицира галактиката като блазар, което означава, че струите на черната дупка сега са насочени директно към Земята. Това означава, че струите на галактиката са се изместили с "драматична" степен, пишат изследователите в проучването.
"Нашата хипотеза беше, че релативистичната струя на нейната свръхмасивна черна дупка е променила посоката си, а за да потвърдим тази идея, трябваше да проведем много наблюдения", казва в изявление водещият автор на изследването Лорена Ернандес-Гарсия(opens in new tab), астрофизик в Института по астрофизика "Милениум".
New Supermassive Black Hole Weighs 30 Billion Times Our Sunhttps://t.co/AbquDBvZ0p
— IFLScience (@IFLScience) March 29, 2023
Ернандес-Гарсия и колегите му наблюдават PBC J2333.9-2343 в почти целия електромагнитен спектър - от радиовълни до гама-лъчи. Наблюденията им показват, че тази галактика има характеристики, типични за блазарите: Тя се осветява и затъмнява като блазар и има подобни струи. Така те стигат до заключението, че обектът най-вероятно е блазар.
Изследователите наблюдават и два лоба - области, в които струите на АГН взаимодействат със заобикалящия ги газ - в които някои струи преди това са оставили своя отпечатък. Въпреки това лобовете на този блазар са "много стари", каза Ернандес-Гарсия, добавяйки, че "те са реликти от минала активност, докато структурите, разположени по-близо до ядрото, представляват по-млади и активни струи".
Тези спящи лобове са доказателство, че струите всъщност са променили посоката си. Не е напълно безпрецедентно джетовете на една галактика да се появяват на различни места. Но в предишни примери е имало два комплекта лобове, което означава две отделни джета, включващи се и изключващи се. За PBC J2333.9-2343 изглежда, че има само един източник на активност и той е променил посоката си.
Какво е причинило тази голяма промяна? Астрономите все още работят по този въпрос. Настоящите теории включват сливане на галактики, при което друга голяма галактика се е сблъскала с PBC J2333.9-2343, разклащайки ориентацията на всичко в нея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!