П ри археологически разкопки в района на град Чатак, окръг Ван, Източна Турция бяха открити 400 скелета, като по 30 черепа има следи от мозъчна операция, предаде Анадолската агенция (АА) за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.
Разкопките продължават в района на некропола, който е на 3200 години. Некрополът бе открит по време на повърхностни проучвания преди две години в Кания Бекан в квартала Узунтекне. Разкопките се осъществяват под ръководството на дирекцията на музея във Ван и под научното ръководство на Гулан Аяз от археологическия отдел на университета „Ван Юзюнджу Йъл“ с подкрепата на Генералната дирекция за културно наследство, музеи и община Ван.
TID: Traces of 'brain surgery' are found on skeletons in necropolis area in eastern Türkiye - https://t.co/RLWnH5xEl3
— THE INTEL DROP (@the_inteldrop) November 28, 2023
В некропола на Кания Бекан бяха идентифицираха три стаи с каменни стени и четири зидани гроба.
По 30 от намерените в гробниците около 400 човешки скелета има следи от мозъчни операции (трепанации).
Пред Анадолската агенция Гулан Аяз каза, че от 2021 г. провеждат повърхностни проучвания в центъра на града и районите Геваш, Бахчесарай и Чатак. Той разказа за откриването на 7 гробници, които разкриват погребалните традиции от времето на желязната епоха, включително 3 дромос камери и 4 зидани гроба.
Аяз допълни, че екипът е идентифицирал множество погребения, при които е оставена храна и декоративни предмети. Открити са и скелети на хора, погребани заедно с кучета.
„Открихме антропологично значими доказателства.“
Archaeologists discover traces of brain surgery on the skulls of 30 out of the 400 skeletons unearthed during the excavation in the Çatak district of Van's necropolishttps://t.co/oFo51kksMw
— DAILY SABAH (@DailySabah) November 28, 2023
Доцент Хакан Йълмаз от археологическия отдел на университета „Ван Юзюнджу Йъл“ каза, че са достигнали до антропологично значими открития през последните три години.
Той съобщи, че са открити приблизително 30 черепа, по които има следи от хирургическа интервенция. Черепите са открити в 7 гробници в некропола.
Йълмаз каза, че при разкопките в некропола са идентифицирани различни методи за хирургия на черепа, използвани в древността, включително набраздяване, рязане, пробиване и остъргване. Тези четири техники са много значими и говорят за преминало неврологично заболяване или епидемия в региона.
Чрез тези методи хората са претърпявали успешни операции с ниво на възстановяване от 60% .
Йълмаз каза, че некрополът е „уникален“ за Турция с множеството мозъчни операции и показва грижите, полагани за пациентите. Процедурите обикновено са извършвани в дясната, лявата или в задната част на черепа.
„Костите, открити в гробниците, ще бъдат подложени на подробен лабораторен преглед. Антропологичните анализи ще определят възрастта и пола, а след това ще бъдат направени и проучвания за заболявания, които засягат и костите. Изследването на устата и зъбите ще разкрие хранителните навици, както и ще бъдат проучени заболяванията в ранна и детска възраст“, подчерта Йълмаз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!