М агнитните струи са бързи плазмени потоци, които се образуват в областта между магнитното поле на планетата и слънчевия вятър - потокът от заредени частици, идващи от Слънцето. Това е област с особен магнетизъм, където полевите линии са слаби и неправилни, а струите играят важна роля. Тези временни явления са открити около Земята и Марс, а сега изследователите съобщават, че ги има дори на Юпитер.
Най-голямата планета в Слънчевата система има магнитно поле, което е 20 000 пъти по-силно от земното. Ако можехме да видим с невъоръжено око радиацията, която то създава, тя би изглеждала три пъти по-голяма от Слънцето или Луната на небето: Магнитосферата е толкова голяма, че започва да оказва натиск върху слънчевия вятър на 3 милиона километра от планетата. В тази невероятна среда изследователите откриха доказателства за три магнитосферични струи.
Данните от "Вояджър 2", който посети Юпитер през 1979 г., са анализирани отново от астрономи от Харбинския технологичен институт в Шънджън.
Jupiter Discovered To Have Magnetic Jets - And It's A Big Deal For The Whole Solar System https://t.co/91vocwD6ac pic.twitter.com/zv1XSpsUrJ
— Marvelous Marvin ™ 𝕏 (@realmdlykins) January 10, 2024
Те съобщават за доказателства за наличието на три такива струи - една, движеща се към Слънцето, и две, отдалечаващи се от него. Тези струи се разпространяват от носовия удар - областта, в която слънчевият вятър се удря в магнитното поле. Слънчевите частици се нагряват и забавят от магнитното поле, в случая това на планетата Юпитер.
Екипът сравнява размера на тези струи с размера на носовите удари около Юпитер, Марс и Земята. Изглежда, че размерите на тези плазмени струи са пропорционални на размера на носовия удар. Така Юпитер и неговата масивна магнитосфера имат огромни струи, докато при скромното взаимодействие на Марс със слънчевия вятър - при липсата на магнитно поле на цялата планета - струите са много по-малки.
Magnetosheath jets are found to exist in Jupiter’s magnetosphere says @NatureComms paper. The findings may improve understanding of how magnetosheath jets can form in different planetary environments and their potential impact on planetary magnetic fields: https://t.co/U8z3wNNa4Z
— Springer Nature (@SpringerNature) January 9, 2024
Откриването на джетове около магнитна сила като Юпитер не е новаторско, но предварителни наблюдения на джетове бяха наблюдавани и около Меркурий. Най-малката планета в Слънчевата система има слабо магнитно поле, около 1,1% от това на Земята. Екипът разглежда данни от космическият апарат “Касини”, а анализът показва, че подобни структури може да съществуват и около Сатурн.
Въпреки че данните от Меркурий и Сатурн не са толкова силни, колкото останалите, екипът смята, че това поведение на плазмата е много често срещано сред планетите. Струите може дори да взаимодействат с луните на газовия гигант. Титан, например, би се движил в тази област на магнитосферата на Сатурн, когато е на дневната страна на планетата. Подробностите за това поведение обаче ще изискват много повече изследвания, смятат учените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!