У никални фосили на вид растителноядни динозаври от семейство Rhabdodontidae на възраст около 70 милиона години са открити на територията на международния геопарк на ЮНЕСКО „Тара Хатегулуи“ близо до град Валиоара, в югозападния окръг Хунедоара в Румъния. Това предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на информация от администратора на геопарка.
Откритието стана възможно благодарение на изследванията, проведени през последните години от международен екип учени от Факултета по геология и геофизика на Университета на Букурещ и от Катедрата по палеонтология на Университета „Йотвьош Лоранд" в Будапеща.
Повечето от идентифицираните вкаменелости принадлежат на малки по размери тревопасни динозаври от семейство Rhabdodontidae, ходещи на два крака. Изследването на богатия фосилен материал се извършва в рамките на многогодишно споразумение за сътрудничество между двата университета, а първите резултати бяха публикувани през декември 2023 г. в специализираното научно списание “Cretaceous Research”.
Откритите кости са в много добро състояние, без счупвания или други значителни повреди въпреки възрастта си, и включват части от скелета, които досега не са били идентифицирани при представители на семейство Rhabdodontidae.
„Тази група тревопасни динозаври с относително малки размери, от 2 до 6 метра дължина, включва девет вида, три от които са известни само от района на Трансилвания в Румъния. Много от видовете са идентифицирани през последните две десетилетия в района на Хацег и в други части на Европа главно поради разширяването на систематичните изследвания“, заяви д-р Янош Маджар, водещ автор на изследването и докторант в Университета „Йотвьош Лоранд" в Будапеща.
„Научната значимост на открития материала е още по-голяма, като се има предвид, че той включва останки от малък брой индивиди от един и същи вид, вероятно само 2–3 екземпляра, със сходна височина, от които са запазени както черепни кости с важна диагностична стойност, така и прешлените и костите на крайниците. Подобни съвкупности от скелетни останки от различни части на тялото, които позволяват точна реконструкция на морфологията на животните, са изключителна рядкост при семейство Rhabdodontidae, а проучваният от нас материал е първият подробно документиран от околностите на Валиоара“, каза д-р Золтан Чики-Сава, доцент във Факултета по геология и геофизика на Университета в Букурещ и един от координаторите на изследването.
Първите останки от динозаври от Хацег са проучени от ексцентричния палеонтолог барон Франц Нопца, който преди 120 години описва в региона именно вкаменелости на динозаври от семейство Rhabdodontidae.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!