Ж ивеем в динамичен свят, в който на всеки от нас ежедневно се налага да съвместява много и различни роли. Говорим непрекъснато за търсене на баланс между работа, почивка и семейство. Но повечето пъти мислим и говорим едно, а на практика правим съвсем друго. Съвпада ли това, което казваме, че е важно за нас и реално времето, което отделяме за него? В тази статия ще научите няколко изпитани метода за подреждане на приоритетите в живота.
- Метод "От 1 до 5 в часове"
Това упражнение се състои от три части. Първо, подредете по степен на важност от 1 до 5 във вашия живот следните неща – себе си, работа, деца, съпруг/а, приятели и друга значима за вас област. След това една седмица записвайте по часове на кое колко време сте отделили. Така ще разберете реално кои са истинските ви приоритети. Втората част от упражнението е да ги пренаредите. Подредете ги по важност, като решите как всъщност искате да бъдат. Трето, започнете да предприемате действия, които да ви доближат до желаното разпределние на приоритетите.
Например ако децата ви са най-важното за вас, поставете си за цел да прекарвате достатъчно качествено време с тях. Ако смятате, че здравето ви е приоритет, тогава преразгледайте навиците си и отделете време от деня си за подпомагащи го действия като готвене на здравословни ястия и спорт.
- Метод "Абсолютно Да" и "Абсолютно Не"
Този подход се състои в съставянето на два списъка. Първият е с вашето "Абсолютно Да" или избиране на областите, в които ще влагате първо и преди всичко така ценните си време и енергия. Това са топ 5 неща, които са най-важните във вашия свят. Те могат да бъдат във времеви отрязък или по принцип. Например завършването на проект, спестяване на определена сума пари или конкретна почивка могат да бъдат приоритет през следващите 3 месеца. След това можете да преразгледате списъка и да го обновите спрямо нуждите си и настоящите обстоятелства.
Вторият списък е с вашето "Абсолютно Не". Този списък предполага повече от 5 области и изисква по-голяма интроспекция. Той ще ви провокира да спрете да правите неща, които не ви харесват и не са ви от помощ. Ето няколко примера:
- „Сутрин не скачам от леглото - давам си време да започна деня спокойно.“
- „Не държа нищо в дома си, което не обичам или от което не се нуждая.“
- „Не проверявам имейла си повече от веднъж на ден.“
- „Не наемам хора/ не посещавам места/ не използвам услуги, където проявяват неуважение към мен.“
- „Не прекарвам време с приятели, които са негативни/ неискрени.“
Метод "Буркан с камъни и пясък"
Сигурно сте попадали в интернет пространството на историята за професорът, който дал нагледен урок на студентите си за приоритетите в живота. Той привлякъл вниманието им и ги провокирал да се замислят след като поетапно добавял в празен буркан големи камъни, малки речни камъчета, пясък и накрая вода. Мъдрият човек показал, че ако пилеем прекалено много време и енергия за дребни и маловажни неща (пясъкът), то няма да остане място за истински важното (едрите камъни). С водата пък професорът показал, че колкото и да организираме живота си, не трябва да се взимаме прекалено насериозно. Значението на водата е малкото празно безделие, от което всеки има нужда от време на време.
- Кои са вашите едри камъни, речни камъчета и пясък?
За да използваме предимствата на визуалното представяне, можете да начертаете нещо като буркан и в него в кръгчета да напишете по няколко области във всяка категория. Големите камъни могат да бъдат неща като семейство, съпруг/а, деца, здраве, приятели, грижа за себе си. Малките речни камъчета биха могли да бъдат сфери като финанси, излизания и социален живот, пътувания, природа, креативни занимания и хобита. Пясъкът – всичко останало, което е част от живота, но на което не искате да отдавате много внимание и време, като телевизия, социални медии, домакинство, пазаруване, транспорт/ шофиране, безцелни разговори/ клюки. Подредбата за всеки човек е уникална.
- Метод "Сутрешна рутина"
За разлика от предишните методи, които дават цялостен облик на приоритетите в живота ви, този подход е ориентиран към приоритизиране на дейностите всеки ден. Първо, запишете на един лист задачите, които имате да свършите през деня. За никого не е тайна, че хората, които организират деня си, имат по-висока продуктивност и мотивация. Разбира се, без да се прекалява и всяка минута от деня да е разграфена.
След това ги номерирайте по важност – кои са най-важните за вас, не само в този ден, но и по принцип. Третата стъпка е да започнете от тези действия, които имат най-голям смисъл и стойност за вас и да оставите по-маловажните и битови за накрая. Това означава, че ако за вас е важно да прекарвате повече време със семейството си или да подобрите здравето и тонуса си със сутрешна тренировка или медитация, ще започнете деня с тези неща, а не с безцелно скролване през социалните мрежи или гледане на сутрешен блок. Ако имате за цел да напишете курсова работа или някаква друга умствена работа, започнете с нея, а не се разсейвайте с домашни задължения като пускане на пералня или прахосмукачка. Така ще бъдете сигурни, че важното за деня ще бъде свършено, а другото – ако остане време.
Изпробвала съм всички изброени методи и мога да споделя, че освен приятни упражнения, те наистина могат да бъдат отправна точка за промяна и по-осъзнат живот. Предизвикайте себе си и ги изпробвайте. Хората, с които говоря и работя споделят масово, че изпитват недостиг на време, енергия и мотивация и все не им остава време и сили за важните за тях неща. Точно тук работата с приоритетите идва на помощ и може да отключи големи трансформации.
Поставянето на приоритети и стремежът да живеете спрямо тях е процес, отнема време и усилия. Но резултатът е баланс и удовлетворение – заслужава си. Ако статията ви е била полезна, споделете я, за да достигне до повече хора.
Още от автора:
Чек лист за септември – готови ли сте за есента?
Изкуството на изключителната грижа за себе си: На помощ, когато имате проблеми!
Организирана екскурзия, Airbnb или семеен хотел – кое да изберем за почивката си?
5 книги, които ще променят живота ви
8 стъпки, с които ще намерите нови приятели
„Ученик на живота“ и след бала и студентството – отплаща ли се постоянното саморазвитие
Приятел до живот или пък не? Как да изградим здрави отношения
За многообразието от избори и цената на свръхконсуматорството
Пролетното почистване-ритуал за привличане на изобилие и нови възможности
Шестото чувство: Ето как ни предпазва от беди и ни насочва в правилната посока
Принципи за щастлив брак от 60-те години на миналия век
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!