Н амереното от учените червило от бронзовата епоха с наситен червен цвят е открито в Иран, което навежда на мисълта, че древните иранци може да са очертавали устните си още през второто хилядолетие пр.н.е.
Боята за устни се съдържала в малък, богато украсен флакон от хлорит, който бил открит в района на Джирофт, Югоизточен Иран през 2001 г. Скорошно радиовъглеродно датиране разкри, че е било направено някъде между 1936 и 1687 г. пр. н. е., което би го направило „вероятно най-ранното червило, аналитично отчетено“, докладва екипът зад находката в своя вестник.
Researchers say that a small vial of deep red paste found in Iran’s Jiroft region is likely an ancient tube of lipstick. https://t.co/koyFrdjCBJ
— Smithsonian Magazine (@SmithsonianMag) February 20, 2024
Колкото и впечатляващо да звучи да бъде открит грим на почти четири хилядолетия, изследователите добавят, че напредналата възраст на червилото не е чак толкова изненадваща, „като се има предвид дългогодишната, добре известна техническа и естетическа традиция в козметологията в древен Иран“.
Фон дьо тените, сенките за очи и черните моливи за очи са били намирани и преди в древния Близък изток и Египет. Въпреки това наситените червени пигменти като тези в червилата не са били срещани досега.
Химическият анализ на останалото съдържание във флакона, който вече прилича на фин лилав прах, разкри, че съдържа предимно хематит, известен с интензивния си червен цвят, потъмнял от манганит и браунит и пълен със следи от галенит, англезит и други органични вещества. Растителните влакна присъстват и в архаичните козметични смеси, вероятно заради техните ароматни свойства, които може да са били използвани за ароматизиране на червилото.
Изследователите също така идентифицираха кварцови частици от смлян пясък или кристали, които според тях може да са били включени, за да добавят малко блясък - въпреки че много по-малко бляскаво е обяснението, че кварцът се е отлепил от разлагащия се контейнер.
Блестяща или не, сместа „има поразителна прилика с рецептите за съвременните червила“, пишат авторите на изследването. Изглежда, че на козметолозите от древен Иран не са им били чужди съвременните средства за подобряването на външния вид.
Самият флакон е сложно украсен с фини разрези и е „различен от всеки друг подобен обект, известен до момента“. Поради това и необичайното му съдържание, изследователите пишат, че то „подкрепя идеята за това, че козметичните продукти в древни времена са били брандирани и търгувани в стандартни видове опаковки със специфични форми, позволяващи лесна визуална идентификация“, какъвто е случаят със съвременната козметика и парфюми.
Starożytna czerwona szminka znaleziona w fiolce sprzed 4000 lat odkrytej w Iranie
— Ewa Mika (@EwaMika7) February 22, 2024
Red Lipstick Found in 4,000-Year-Old Vial Unearthed in Iran https://t.co/PVpPRmLJCw przez @ancientorigins
Въпреки че не е възможно да се знае кой е производителят и носещият червилото, находката все пак предлага известна представа за това какво е представлявала често пренебрегваната козметична индустрия от бронзовата епоха.
Авторът на изследването професор Масимо Видале каза пред списание Smithsonian: „Това е бил скъп израз на лукс, който изиграл решаваща роля при оформянето на социалното взаимодействие в йерархиите на ранните градове.“
Изследването е публикувано в списание Scientific Reports.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!