В ъпреки че все още хората не са измислил как да пътуват назад във времето, съществуват природни елементи, които са в състояние да осъществят пътуването за нас макар и не буквално.
Откриха вкаменелости на бременно влечуго на 245 млн. години
Такъв е случаят с кехлибара, който съвсем скоро беше открит в мините на долината Хукаунг, северен Мианмар. Учените смятат, че кехлибарът е на около 99 млн. години и в него е съхранен вид птица, изчезнал преди близо 65 млн. години.
Това е най-цялостният фосил откриван някога
на птица от периода на Кредата, продължил от преди около 145 млн. години до преди 65 млн. години. Това твърдят учените в доклада, публикуван в научното списание „Gondwana Research“.
Запазената птица, чийто вид е изчезнал преди десетки милиони години, има глава, кожа, пера, човка, нокти и тъкан около клепачите. Оперението ѝ варира от бяло и кафяво до тъмносиво на места. Учените са кръстили екземпляра Белони и се надяват да могат да извлекат повече детайли от него.
Stunning fossil reveals prehistoric baby bird caught in amber https://t.co/gagxeXsL4m pic.twitter.com/pQ8HcTakUi
— WR Record (@WR_Record) 9 юни 2017 г.
Показаха динозавър, който прилича на щраус с гърбица
Перата запазват необичайна комбинация от развити и неразвити черти
на едно новоизлюпено пиле, отбелязват авторите на изследването.
I mean, c'mon: look at the soft tissue details here. pic.twitter.com/NZs14UHvAK
— Lisa Buckley, PhD (@Lisavipes) 8 юни 2017 г.
Според учените птицата е умряла съвсем млада, в първите си дни или седмици, след като е паднала в смола. Точно тази смола 99 млн. години по-късно е открита в Минамар под формата на красив кехлибар, съхранил в себе си едно праисторическо същество.
Откриха фосили от странен динозавър
Наличните пера са подобни на тези при съвременните птици
До това заключение стигат учените от Кралския музей Саскачеван в Канада чрез компютърна томография и рентген. За разлика от птиците днес обаче, опашката и краката на открития праисторически екземпляр са покрити с „динозавърски мъх“, твърди палеонтологът Райън Маккелър.
WOW! Look at the feathers on this Cretaceous bird preserved in amber! https://t.co/q0VMplchgH@macroevolut might want to get his mits on it! pic.twitter.com/0S3cwDSoqn
— Thomas Clements (@Thomas_Clements) 7 юни 2017 г.
Откритието е направено от част от същите учени, които миналия декември намериха опашка на динозавър с пера, отново запазена в кехлибар.
Известно е, че в кехлибарените мини на Мианмар редица находки очакват да бъдат намерени, но това е трудно да бъде осъществено, след като на учените най-често им се отказва достъп до тях.
Stunning fossil reveals prehistoric baby bird caught in amber https://t.co/lCkLiFhn39 pic.twitter.com/lClXSjn7zp
— NDTV (@ndtv) 11 юни 2017 г.
Ако правителството на Мианмар отстъпи и разреши достъпа до мините, учените смятат, че могат да попаднат на още по-важни открития.
В следващото видео може да видите връзката между динозаврите и птиците преди милиони години:
Вижте още:
Откриха нов динозавър, наречен "Дракон на Цицзян"
Малкият динозавър И ци има криле на прилеп
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!