В Казахстан е открито загадъчно човешко лице, издълбано от камък, съобщиха археолози.
Уникалният релеф е намерен в района на Акмола в северната част на Централна Азия, съобщиха във Фейсбук от Археологическия институт в Маргулан.
Според археолозите произведението на изкуството е издълбано в гранитен камък, намиращ се в горната част на скален масив.
Лицето е с размери приблизително около 25 сантиметра и е „добре проектирано“, се казва в публикацията във Фейсбук на Института Маргулан.
„Всички детайли са ясно видими - големи очи, дълъг прав нос, широки устни“, се казва в публикацията.
Archaeologists Discover 'Unique' Head Carved Into Granite Boulder https://t.co/1wfvbFLXeD
— #TuckFrump (@realTuckFrumper) July 22, 2024
Изследователите са открили и каменна стела в разрушено състояние, която се намира в непосредствена близост до издълбаното лице. Стелите са внимателно оформени каменни плочи, изработени за вертикално поставяне, които имат украса или надписи върху една от страните си.
В този случай стелата е с височина повече от 1,80 метра и ширина около 91 сантиметра, като от едната страна има не добре запазено изображение на елен с големи рога.
Според археолозите издълбаното човешко лице и стелата са били част от комплекс, предназначен за ритуални практики. Но значението и предназначението, както и възрастта на находките, остават неясни.
Сергей Яригин, водещ учен от института „Маргулан“, заяви пред казахстанското издание The Astana Times, че резби, подобни на човешкото лице, са открити в обекти от бронзовата епоха в Централна Азия и Източна Европа.
Аналогични образи се срещат и в ранножелязната епоха в Южен Сибир, както и в средновековните тюркски култури, разпространили се из евразийските степи. В резултат на това дърворезбата може да е била изработена в различни исторически периоди.
Archaeologists Discover ‘Unique’ Head Carved Into Granite Boulder https://t.co/FVaKDHteIs
— NahBabyNah #Trump (@NahBabyNah) July 23, 2024
Миналата година археолози обявиха откриването на пирамидална структура в Казахстан, за която се предполага, че е на повече от 3000 години.
Паметникът, известен като пирамидата на Каражартас, е открит по време на разкопки, проведени по поречието на река Талди в района на Караганда в централната част на страната.
Пирамидата е построена от културата Бегази-Дандибай, възникнала в Централен Казахстан през късната бронзова епоха. Тази култура се е състояла от общности, занимаващи се с металургия и животновъдство.
Тези общности постигат сравнително високо ниво на икономически просперитет благодарение на търговията с метали, която се разпростира в различни части на Евразия. Високите печалби от износа на метали създават нова аристократична класа сред общностите на Бегази-Дандибей.
Пирамидата на Каражартас е била построена като мавзолей за представител на тази аристократична класа, разказват пред Newsweek историкът Серхан Чинар и археологът Айбар Касенали - един от координаторите на разкопките в Казахския национален музей.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!