Б ритански учени попаднаха на необичаен феномен. Свръхгореща планета в съзвездието "Лъв" на практика поглъща почти изцяло светлината от най-близката до нея звезда.
Откритието им било направено при изследването на свойствата и състава на планетата WASP-104b, която заради температурните си особености е наречена "горещ Юпитер".
SpaceX иска да намери "хора" в други галактики
Учени ще търсят "изчезнали" метеорити в Антарктида
Мъск: Вероятно е да има нова тъмна епоха
Обичайно планети с такава големина и толкова високи температури на атмосферата поглъщат 40-50 процента от светлината на близката звезда.
WASP-104b обаче се оказа значително по-интересна от аналогичните планети - свръхтъмната планета поглъща почти цялата светлина от жълтото слънцеподобно джудже, което се намира на разстояние 466 светлинни години от Земята.
Учени от университета "Кийл" в Нюкасъл смятат, че практически цялостното поглъщане на светлината е обусловено от голямото съдържание на натрий и калий в автмосферата.
До извършването на подробно изследване на WASP-104b титлата "най-тъмна планета" обаче принадлежи на TrES-2b – газов гигант в съзвездието "Дракон", който отразява по-малко от 1% от светлината, идваща от най-близката до него звезда.
Но учените са на мнение, че WASP-104b не е изследвана подробно и вероятно поглъща почти 100 процента от видимата светлина.
WASP-104b could be the darkest planet ever discovered https://t.co/uaOxDAxSMW pic.twitter.com/D3te2QNrFG
— Newsweek (@Newsweek) April 23, 2018
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!