И зследване показва, че преносима технология може да разкрие скрити детайли в древноегипетски картини. Международен екип от учени е разкрил промените, направени в две древноегипетски картини (датиращи съответно от около 1400 и 1200 г. пр. Хр.), в детайли, невидими с просто око.
Inside Egypt’s Theban Necropolis, researchers used an x-ray fluorescence machine to peek behind the surface layers of ancient paintings lining tomb walls. https://t.co/VnlMtprd4F
— News from Science (@NewsfromScience) July 12, 2023
В езика на Древен Египет не е известна дума за "изкуство", а цивилизацията често се възприема като изключително формална в творческия си изказ. Това важи и за произведенията, изпълнени от художниците на погребалните параклиси.
Новото изследване обаче разкрива една картина, в която украшението за глава, огърлицата и скиптърът в образа на Рамзес II са значително преработени. А в сцена на поклонение, изобразена в гробницата на Менна, позицията и цветът на една ръка са променени. Пигментите, използвани за изобразяване на цвета на кожата, се различават от тези, които са приложени за първи път, което води до фини промени, чиято цел все още остава неясна.
The Tomb of Menna (TT69) is one of the best preserved of the small 18th Dynasty elite tombs in the Theban necropolis #ancientegypt pic.twitter.com/Ksj10noPZ6
— Sofia Aziz (@SofiaAziz101) April 17, 2023
Откритията сочат, че тези художници или рисувачи писатели - по искане на лицата, които са поръчвали произведенията им, или по инициатива на самите художници, когато собственото им виждане за произведенията се е променяло - са могли да добавят свои лични щрихи към конвенционалните мотиви.
Докато повечето изследвания на египетски произведения на изкуството се провеждат в музеи или лаборатории, в това проучване изследователите са използвали преносими устройства, за да направят химически изображения на картини в техния оригинален контекст. Това позволява да се анализира съставът на боята и нейното наслояване, както и да се идентифицират промените, направени в древните картини.
Двете подробно анализирани картини се намират в гробнични параклиси в Теванския некропол близо до река Нил и датират от рамесидския период.
Located in the Theban Necropolis, lies the memorial temple of Pharaoh Ramesses II, known as Ramesseum. Most of the Temple is in ruins today and was originally built as a funerary temple of Ramses II, dedicated to the god Amon and the deceased king. #Ancient #Egypt pic.twitter.com/fxWrlC8dff
— Taste Of Egypt (@TasteOfEgypt) November 8, 2022
На първата картина изследователите успели да идентифицират промени, направени в позицията на ръката на една фигура, въпреки че причината за тази сравнително малка промяна е неясна. При втората картина изследователите открили множество корекции на короната и други кралски предмети, изобразени на портрета на Рамес II.
TT69 Tomb of the Menna, Sheikh Abd el-Qurna (Theban Necropolis) #thebes #luxor #egypt 🇪🇬 #africa #turisme #turismo #viajar #tourist #tourism #travel #trip #туризм #путешествия #египет #могила #tomb #tombs #tomba #tumba #tumbas #ancientegypt #tebas pic.twitter.com/ZGTupWH44Y
— YKonas (@ykonas_) November 20, 2022
Предполага се, че тези промени най-вероятно са свързани с някаква промяна в символичното значение с течение на времето. Смята се, че подобни изменения на картини са рядкост сред подобни произведения на изкуството, но изследователите предполагат, че тези открития изискват по-нататъшно проучване.
Остават много неясноти относно мотивите и времето, които стоят зад наблюдаваните промени, някои от които могат да бъдат разрешени чрез бъдещи анализи.
Учени изследват саркофази от Древен Египет с компютърна томография
"Тези открития ясно изискват систематизирана и по-внимателна проверка на картините в Египет с помощта на физикохимична характеристика", казват авторите на изследването.
Изследването, публикувано в списание Plos One, е проведено от Филип Мартинес от Университета Сорбона и учени от Националния център за научни изследвания (CNRS) и Университета Гренобъл Алп.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!