П редставете си животно, което изглежда като смесица между носорог и видра. С продълговата глава, мускулеста опашка, четири набити крака с ципести ходила и копитести пръсти.
Не, това не е същество, излязло от роман на Тери Пратчет, това е животно, прароднина на съвременните китове, живяло преди около 43 млн. години.
В Перу археолози се натъкват на добре запазени кости
на четирикрак кит, детайлите за който публикуват в доклад този месец.
„Това е едно от онези открития, които показват колко малко знаем. Затова го смятам за доста вълнуващо“, коментира Джонатан Гайслер, еволюционен биолог и анатомист към Нюйоркския институт по технологии.
The whales we know today look nothing like they did millions of years ago.
— CNN International (@cnni) 14 април 2019 г.
Instead, cetaceans, the group including today's whales and dolphins, evolved 50 million years ago from small four-legged animals with hooves, researchers say. https://t.co/ViIKlCqRcj
Повече от десетилетие палеонотолзи се ровят из бреговата линия на Перу, натъквайки се на редица древни морски бозайници. Водещият на проучването – Оливър Ламбърт, споделя, че не е очаквал, че има какво повече да се намери там.
След като екипът открива челюст с огромни зъби,
решава, че все пак може да открие нещо значимо.
„Да видиш първо части от задните крайници, бедрото, глезените, беше изключителен момент… Всички бяхме много развълнувани“, споделя Ламбърт пред “Лайв Сайънс”.
Въпреки че костите са на десетки милиони години и са открити начупени на много парчета, те са добре запазени и лесни за забелязване в седимента около тях.
„Това направи разкопките много приятни – кости изскачащи една след друга, водещи ни от една изненада към нова“, разказва той.
Учените откриват, че пръстите на кита са покрити с малки копита. След като скелетът е съединен, бедрото и целият крайник създават облика на сухоземно животно. От друга страна допълнителни кости и опашката го правят по-близко до видра, водейки до предположението, че най-вероятно е плувало.
Perefocetus pacificus е името, което китът получава от откривателите си
В превод това означава „пътуващият кит, стигнал до Тихия океан“.
Откритието е първото по рода си. Фактът, че до момента не са намирани доказателства за други четирикраки китообразни, го прави още по-уникално и значимо за историята на китовете и тяхното изследване.
От друга страна до момента науката смяташе,
че китовете са се преместили от Африка към Северна Америка и след това към Южна Америка и останалите части от света, но датирането на скелета на кита от бреговете на Перу показва, че този нов вид китообразно е плувало в Южния Атлантически океан до Южна Америка преди окло 43 млн. години, преди да достигне до Северна Америка и останалата част на света.
Според Гайслер трябва да се търсят доказателства за тези древни китове и в Тихоокеанския регион, защото може и да са мигрирали по Тихия океан. Науката все още не е наясно на какво е бил способен непознатият за нас вид.
Независимо откъде са дошли четирикарките китове обаче, е впечатляващо, че са успели да се разпространят по света предвид примитивната им анатомия.
„Много готин скелет, който разказва интересна история“, коментира еволюционният биолог.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!