П ерперикон е един от най-древните монументални мегалитни паметници, изцяло изсечен в скалите. Той е сред най-големите каменни градове крепости в Европа и е просъществувал близо 6500 г. Намира се на скален връх, висок близо 500 м, в Източните Родопи. Изграден е като свещен град и крепост. В подножието му удобната речна долина е създала условия за живот от дълбока древност.
Някои историци и археолози смятат, че Перперикон е светилище на древногръцкия бог Дионис. Според легендите в него живеела прорицателка, която при посещението на Александър Македонски му предсказала, че ще създаде огромна империя. Впоследствие римляните донасят на Перперикон своя лукс и финес. През 378 г. обаче готите изпепеляват града. За Перперикон са се водели много войни между българи и византийци.
Вече 17 години се проучва Акрополът на Перперикон, градът в най-високата част, до края на сезона проучването ще бъде напълно завършено. Това съобщи на пресконференция днес ръководителят на разкопките на скалния град проф. Николай Овчаров.
Археолозите са разкрили и Северната (петата) порта на града, която е от римския период. Вече са започнали и проучвания в южния квартал на Перперикон, където е открита огромна цистерна за вода. От находките през този сезон, Николай Овчаров показа чифт женски бронзови наушници от ХIII век от погребение, както и пръстен от римската епоха от III век и тока от конска муниция от IV - V век.
Освен на Перперикон тече археологическият сезон и в Мисионис - античен и средновековен град край Търговище.Там археолозите откриха, че преди да се създаде крепостта на хълма е имало античен римски град, припомни Овчаров и добави, че става дума за малък храм, от който са запазени само основите. В него е открита вотивна статуетка на птица върху дълго около 20 см острие. Острието е било забождано, а птицата е символизирала римските богове.
За разкопките на доц. Здравко Димитров на обекта "Градът на слънцето" край Минерални бани, Хасковско, Николай Овчаров посочи, че там култът към слънцето е очевиден, стъпвайки на базата на скалния гроб, на стотиците ниши, които са изсечени и на големия каменен олтар, на който са правени жертвоприношения.
Вижте повече за "Градът на слънцето" във видеото
Още за скалния град Перперикон:
Откриха бронзова статуетка на Аполон при разкопките на Перперикон
Откриха османска броня от 14 в. на Перперикон
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!