П ричината за краха на древната Акадска империя са били климатичните промени. Това разкриват палеоклиматични реконструкции въз основа на изучаването на фосили на корали.
Зачестилите през зимата пясъчни бури са доведи до упадък на селското стопанство и бягство на много от жителите на района на Месопотамия.
Учени: Краят на човечеството идва след 2050 г.
Акадска империя е най-древната известна държава в света, съществувала в Месопотамия преди 4400 години.
Процъфтяващите градове на империята са били внезапно изоставени от хората преди 4100 години. След това регионът останал безлюден в продължение на 300 години.
Климатът - спусъкът за войните, Сирия и миграцията
Учени от японския университет в Хокайдо и германския в Кил, изследвали останки от корали на възраст 4100 години, събрани по североизточното крайбрежие на съвременен Оман.
В структурата на тези корали са отразени най-важните климатични параметри, а тяхната възраст е определена чрез радиовъглероден метод.
Така станало ясно, че малко преди краха на Акадската империя в региона през лятото е имало внезапни и интензивни суши. А през зимния период преобладавал северозападният вятър шамал, който докарвал от Сирийската пустиня облаци от пясък. В крайна сметка хората отстъпили и изоставили градовете си пред настъпващата пустиня.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!