А ко изучавате математиката достатъчно дълго, знаете че Питагор е важна историческа фигура в развитието на математиката. Но може би той не е разгадал уравнението, което най-много се свързва с него (a2 + b2 = c2).
DW: Питагор ли е авторът на питагоровата теорема
Всъщност съществува древновавилонска плочка (със закачливото име IM 67118), която използва Питагоровата теорема, за да реши въпроса за дължината на диагонала в правоъгълник. Плочката, вероятно използвана за обучение, датира от 1770 г. пр.н.е. - векове преди Питагор да се роди около 570 г. пр.н.е.
It predates Pythagoras by over 1,000 years.https://t.co/ExCqiRpujG
— IFLScience (@IFLScience) October 2, 2023
На друга плочка от около 1800-1600 г. пр.н.е. е изобразен квадрат с обозначени триъгълници вътре. Преводът на означенията от основа 60 - системата за броене, използвана от древните вавилонци - показва, че тези древни математици са били наясно с Питагоровата теорема (разбира се, не се е наричала така), както и с други напреднали математически концепции.
"Заключението е неизбежно. Вавилонците са знаели връзката между дължината на диагонала на квадрат и неговата страна: d=квадратен корен от 2", пише математикът Брус Ратнър в статия по темата.
"Това вероятно е първото число, за което се знае, че е ирационално. Това обаче на свой ред означава, че те са били запознати с Питагоровата теорема - или най-малкото с нейния специален случай за диагонала на квадрат (d2 = a2 + a2 = 2a2) - повече от хиляда години преди великия мъдрец, на когото е наречена."
Съществували ли са Шекспир, Конфуций и Питагор?
Тогава защо това се приписва на Питагор? Не е оцелял нито един оригинален текст от Питагор. Това, което знаем за него, е предадено от други, по-специално от питагорейците - членове на школата, която той създава в днешна Южна Италия. Школата, наречена "Полукръгът на Питагор", е била потайна, но знанията, научени или открити там, са били предавани и често приписвани на самия Питагор.
Pythagorean theorem pic.twitter.com/yFScKio7dy
— Idan Tal (@MagicPi2) September 29, 2023
"Една от причините за рядкостта на оригиналните източници на Питагор е, че питагорейското знание се е предавало от поколение на поколение от уста на уста, тъй като писмените материали са били оскъдни", продължава Ратнер. "Освен това, от уважение към своя водач, много от откритията, направени от питагорейците, са били приписвани на самия Питагор; това обяснява термина "Питагорова теорема"."
Въпреки че Питагор не е измислил теорията, неговата школа със сигурност я популяризира и тя се свързва с него поне през следващите няколко хиляди години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!