У чени са открили чисто нов тип клетки в човешкото тяло, криещи се в деликатните бронхи на белите дробове. Новооткритите клетки играят жизненоважна роля в поддържането на правилното функциониране на дихателната система.
Те дори могат да вдъхновят нови лечения за обръщане на ефектите от някои заболявания, свързани с тютюнопушенето, според ново проучване, пише сайтът Live Science.
Клетките, известни като
секретиращи клетки на дихателните пътища (RAS),
се намират в малки разклонения на бронхите, известни като бронхиоли, които са покрити с алвеоли – малки мехурчета, които обменят кислород и въглероден диоксид с кръвния поток*.
Тези нови RAS клетки са подобни на стволовите клетки и са способни да поправят увередените клетки на алвеолите и да се трансформират в нови.
Учените откриват RAS клетките, след като са разочаровани от ограниченията, които им предлагат от това да разчитат на бели дробове на мишки като модели, с които да проучват човешката респираторна система. Заради определени различия между двете, учените се затруднявали да попълнят празноти в познанията си за човешката дихателна система.
За да придобият по-добро разбиране за тези различия на клетъчно ниво, екипът от учени взема тъканни проби от белите дробове на здрави човешки донори и анализира гените в отделните клетки, които разкриват непознатите досега RAS клетки.
RAS клетките изпълняват две основни функции.
Първо, те отделят молекули, които поддържат течната обвивка по протежение на бронхиолите, като помагат за предотвратяване на колапса на малките дихателни пътища и увеличават максимално ефектвиността на белите дробове.
Второ те могат да действат като прогениторни клетки** за алвеоларни клетки тип 2 – специален тип алвеоли, които отделят химикал, който се използва отчасти за възстановяване на други увредени алвеоли.
Изследователите смятат, че RAS клетките могат да играят ключова роля при болестите, свързани с тютюнопушенето,
като хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).
ХОББ е резултат от възпаление на дихателните пътища в белите дробове, което може да бъде причинено от тютюнопушене и понякога замърсяване на въздуха. Възпалението на дихателните пътища затруднява правилното приемане на достатъчно кислород за белите дробове; в резултат на това ХОББ има подобни симптоми като астмата. ХОББ може също да доведе до емфизем, при който алвеолите са трайно унищожени, и хроничен бронхит – продължителна и интензивна кашлица, обикновено придружена от излишък на храчки.
На теория RAS клетктие би трябвало да предотвратяват или поне да облекчават ефектите на ХОББ чрез възстановяване на увредените алвеоли. Учените обаче подозират, че тютюнопушенето може да увреди или дори напълно да унищожи новите клетки, което води до появата на заболявания като ХОББ.
На пациентите с ХОББ често се предписват противовъзпалителни лекарства или терапия с кислород за облекчаване на симптомите. Но това са само временни решения и не правят нищо за обръщане на болестта. RAS клетките потенциално могат да се използват за подобряване на лечението или дори за лечение на ХОББ, стига изследователите да могат да правилно да използват регенеративните свойства на тези клетки.
Проучването е публикувано онлайн в списание Nature на 30 март.
*При процеса вдишване, алвеолите издърпват кислорода от въздуха и го вкарват в неокислената кръв, а при издишване – изпомпват въглеродния диоксид от кръвта
**Прогениторната клетка е клетка, която има способността да се диференцира в друг тип клетка, подобно на това как стволовите клетки се диференцират в други клетки.
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!