Н ови изследвания разкриха "тревожен" начин, по който големите ледени покривки могат да се стопят чрез топлата морска вода, която се стича в долната част на наземния лед. Изследователите смятат, че откритието може да се окаже дори нова "критична точка на климата" - критичен праг, чието преминаване води до внезапни промени и напълно разрушава даден елемент от земната система.
(Във видеото: Вулкан на Антрактида бълва злато)
Ефектът е установен наскоро от учени от Британската антарктическа служба (BAS), като се основава на предишни изследвания, които показват, че топлата океанска вода може да се промъкне на големи разстояния под ледените покривки.
Новото изследване разглежда как морската вода може да проникне в пространството между сушата и лежащия върху нея леден щит, предизвиквайки локално топене на леда. Този процес смазва леденото дъно и влияе върху скоростта, с която ледът може да се плъзне към морето, което води до допълнителни проблеми.
NARRATIVE - The Antarctic has not thawed in 70 years despite all the climate shills and the UN saying glaciers are melting. Antarctica has been covered in ice for 34 million years.
— Bernie (@Artemisfornow) May 21, 2024
Oops … awkward for the narrative 🤡 pic.twitter.com/M7cDRGSpz7
"Ледените покривки са много чувствителни към топенето в зоните на заземяването им. Открихме, че топенето в заземителната зона показва поведение, подобно на "критична точка", при което много малка промяна в температурата на океана може да доведе до много голямо увеличение на топенето в заземителната зона, което би довело до много голяма промяна в потока на леда над нея", каза в изявление Алекс Брадли, водещ автор на изследването и изследовател на динамиката на леда в Британската антарктическа служба.
Доскоро се смяташе, че ледът на Антарктида е относително стабилен, поне в сравнение с полярния му аналог в Северното полукълбо - Арктика. Между 1978 г. и 2015 г., докато арктическият лед се топеше, площта на антарктическия морски лед се увеличаваше бавно и стабилно.
През последните години обаче ледената покривка на Антарктида претърпя забележителен спад. През 2017 г. морският лед в Антарктида се срина до рекордно ниско ниво, последвано от няколко години на относително ниска площ на морския лед. Още лоши новини дойдоха през 2022 г. и - най-значително - през 2023 г., когато достигна нов рекордно нисък размер.
Изследователите от последното проучване казват, че този новооценен начин на топене може да предложи по-точна (и може би по-ужасяваща) картина на това как Антарктида и Гренландия ще се променят в условията на климатичните промени.
"Установихме възможността за нова повратна точка в топенето на антарктическите ледове. Това означава, че нашите прогнози за повишаване на морското равнище може да се окажат значително занижени", обяснява Брадли.
"Това е липсваща физика, която не е в нашите модели на ледените покривки. Те нямат възможност да симулират топенето под заземения лед, което според нас се случва. Сега работим по въвеждането на това в нашите модели", добави той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!