Н епрекъснато се откриват нови видове тарантули- от такива, които се сливат толкова добре със заобикалящата ги среда, че е трудно да бъдат забелязани, до такива, които се крият на най-отдалечените места на Земята и чакат да бъдат открити. Сега, в рамките на ново изследване, учените са открили нов вид тарантула.
Планините Чирикахуа в югоизточната част на Аризона са добре известни с изключителния брой растителни и животински видове, които живеят там. Тези планини са част от Мадренския архипелаг, известен още като „Мадренските небесни острови“ - група от гористи райони, които са разделени един от друг от сухи тревни площи или пустини на много по-ниска надморска височина. Този необичаен състав от много различни местообитания на сравнително малки площи е довел до появата на много местни видове, които се срещат само на тези места, което създава високо ниво на биоразнообразие.
„Често чуваме за откриването на нови видове от отдалечени кътчета на Земята, но е забележително, че тези паяци се срещат в собствения ни двор, макар и в малко труднодостъпни райони на двора ни“, казва в изявление д-р Крис Хамилтън, доцент в Университета на Айдахо и съавтор на изследването.
New Species https://t.co/tQEd0WhaVQ
— Fauna_Vision (@Fauna_Vision) August 22, 2024
Новият вид е наречен Aphonopelma jacobii на името на Майкъл А. Якоби, който е открил някои от първите екземпляри на този нов вид, което е довело до научното му описание. Това е 30-ият нов вид тарантула, открит в САЩ. Принадлежи към род Aphonopelma, който е най-разнообразният от всички родове тарантули. Тарантулите имат черни тела с тънки власинки по коремчето в оранжево или червено.
„Това откритие е 30-ият вид тарантула, документиран в Съединените щати. Aphonopelma е най-разнообразният род тарантули на планетата (поне що се отнася до документираните видове). Нашето изследване допълва тази бройка и продължава да задълбочава разбирането ни за истинското видово разнообразие в тази невероятно интересна и важна гореща точка на биоразнообразието“, казва д-р Хамилтън.
През октомври 2018 г. тарантулите бяха наблюдавани в смесена иглолистна гора на висока надморска височина. Тогава тези паякообразни бяха смятани за A. chiricahua въз основа на района, в който бяха открити. ДНК анализът обаче показа, че тарантулите са генетично различни от A. chiricahua. През следващата година екипът посещава отново района и открива още тарантули, които им дават повече информация. Повторното изследване потвърждава, че става въпрос за съвсем нов вид.
За съжаление видът вече може да е застрашен. Екипът предполага, че изменението на климата може да доведе до изчезването на горите, тъй като температурите се повишават, а валежите намаляват в целия район.
„Тези крехки местообитания са застрашени и от засиленото извънградско застрояване в долината на река Сан Симон и зоните на портала, разрушителните дейности за отдих и горските пожари. Освен това съществуват известни опасения, че тези тарантули ще бъдат използвани за търговия с екзотични домашни любимци поради тяхната рядкост, поразителна окраска и послушен нрав“, добавя д-р Брент Хендриксън, професор в Millsaps College и съавтор на изследването.
Освен това екипът е изненадан, че този вид тарантула проявява синтопия с пет други вида, което означава, че всички те споделят едно и също малко местообитание. Как правят това, без да се кръстосват, не е известно и може да бъде област за бъдещо проучване, предполагат авторите.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!