И зследователите може да са открили нов вид човек. Учените смятат, че са намерили Homo juluensis в днешен Китай.
Смята се, че те имат сходства с вече откритите, но загадъчни Денисови хора,
особено в челюстите и зъбите. Това кара изследователите да мислят, че може да са членове на групата juluensis. Откритието е направено в изследване, публикувано в списание Nature.
Учените смятат, че нарастващата колекция от вкаменелости помага на науката да подобри разбирането си за палеоантропологията на Източна Азия през късния кватернер. Това е епохата, в която Homo juluensis би трябвало да е бродил по Земята. Те заявиха, че областта „е в разгара на значителна и важна промяна, която допринася изключително много за начина, по който разглеждаме и усъвършенстваме тези еволюционни модели“.
Счита се, че Homo juluensis, които са бродили наоколо преди близо 300 000 години, са изработвали каменни инструменти и са преследвали диви коне,
за да ловуват.
Според професор Кристофър Джей Бае от катедрата по антропология в Колежа по социални науки на Хавайския университет в Маноа, който е ключов участник в изследването, пробивът, който ще ни помогне да разберем по-добре сложната история на еволюцията в Азия, е свързан с нов начин на организиране на вкаменелостите.
„Това проучване изяснява фосилните данни за хоминините, които обикновено включват всичко, което не може лесно да се причисли към Homo erectus, Homo neanderthalensis или Homo sapiens“, посочи ученият.
„Въпреки че започнахме този проект преди няколко години, не очаквахме да успеем да предложим нов вид хоминин (човешки прародител)
и след това да успеем да организираме фосилите на хоминини от Азия в различни групи. В крайна сметка това би трябвало да помогне за комуникацията на науката“, обясни той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!