У чените откриха нов вид междуклетъчен сигнал в човешкия мозък. Такъв тип комуникация между невроните не е била регистрирана преди. Изследването е публикувано в „Сайънс“.
Според изследователите разширяването на вътрешния кортикален слой, с многобройните му неврони и техните големи дендрити, може да е това, което ни прави хора.
Записите разкриват неизвестни досега начини на функциониране на дендритите на неврони, като тяхната дейност е далеч по-сложна, отколкото се смяташе. Реално техният потенциал на действие е по-голям, отколкото се предполагаше. Отделните неврони могат да решават сложни задачи, за които се смяташе, че изискват многослойни невронни мрежи.
Това същество напълно променя идеята за интелект
Изследователите от институти в Германия и Гърция са измерили електрическата активност в участъци от мозъчна тъкан, отстранени при операции на пациенти, страдащи от епилепсия и са анализирали тъканната структура с помощта на флуоресцентна микроскопия.
Досега повечето данни за функционирането на дендритите бяха получени от експерименти с гризачи.
При изследването учените открили, че част от невроните комуникират не само с обичайните натриеви йони, но и с калциеви такива.
Oткриха, че черепът осигурява имунитет на мозъка
Тази комбинация от положително заредени йони създава вълни с напрежение, каквото никога не е било виждано досега. Учените са я нарекли: опосредствани от калций дендритни потенциали за действие или dCaAP.
По принцип сигналите между невроните се предават под формата на вълни през отварящи се и затварящи се канали, които обменят заредени натриеви, хлорни и калиеви йони. Всяка такава вълна се нарича акционен потенциал (потенциал на действие).
Изненадващи факти за човешката еволюция
Невроните управляват тези съобщения химически, чрез разклонения, наречени дендрити.
Активните електрически свойства на дендритите оформят входа и изхода на невроните и са основни за функционирането на мозъка.
Как коронавирусът засяга нервната ни система
За разлика от типичните потенциали на действие, които оперират на принципа „всичко или нищо“ - нула или единица, подобно на сигнала в компютърните процесори, dCaAP позволяват на дендритите на отделни човешки неокортикални пирамидални неврони да обработват по-сложни сигнали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!