А рхеолози откриха гигантски каменни плочи на дъното на река Нил, докато търсят артефакти, изгубени при наводнение в град Асуан през 70-те години на миналия век.
Плочите са съдържали йероглифни надписи за постиженията на царете, включително на цар Аменхотеп III, известен още като Аменхотеп Великолепни и прародител на цар Тут.
Divers find long lost carvings of Tutankhamun's grandfather and other Egyptian pharaohs at bottom of Nile River https://t.co/cleKNSl9Sq pic.twitter.com/Pe0JtOeZGf
— Daily Mail US (@DailyMail) July 24, 2024
В гравюрите на камъка се говори и за цар Тутмос IV, управлявал в началото на XIV в. пр.н.е. и прочут с възстановяването на Големия сфинкс в Гиза.
Членовете на екипа заявиха, че са били изненадани, че издълбаното е било в толкова добро състояние, и се надяват да извадят още артефакти при бъдещи гмуркания.
Древните артефакти са открити за първи път в района през 1960 г., но са изгубени през следващото десетилетие по време на строителството на високия язовир Асуан в Асуан.
Археолозите са се втурнали да ги извадят, преди да бъдат изгубени под водата, но много от тях не са могли да бъдат преместени навреме.
Последното гмуркане е било за търсене на изгубените предмети, но е довело екипа до забележително добре запазени изображения на видни фараони, които никога досега не са били изследвани.
За първи път влязохме под вода, за да проучим скалните образувания между резервоара Асуан и високия язовир Асуан - заявиха от египетското министерство на туризма и антиките пред списание Smithsonian.
Divers find long lost carvings of Tutankhamun's grandfather and other Egyptian pharaohs at bottom of Nile River
— MSM is Pravda (@RitchieJodi) July 24, 2024
via https://t.co/ukePCFr1gS https://t.co/SSgNW3CNTD
"Тъй като обектът остава в добро състояние, мисията успя да го документира напълно".
Изследователите са използвали техники за подводно заснемане и фотографиране, за да документират откритието.
Те също така създават 3D модели на изображенията с помощта на фотограметрия - процес, при който се използват измервания на повърхността от снимки, за да се създаде точна триизмерна версия.
Египетското министерство на туризма не е предоставило превод на йероглифите, нито е описало как са изглеждали издълбаните знаци.
Тези находки са смятани за изгубени след построяването на язовир Аван от 1960 до 1970 г., когато археолозите се надпреварват с времето, за да спасят историческите египетски артефакти и паметници - включително храма на Дендур, който сега се съхранява в нюйоркския музей "Метрополитън".
Сега техните нови находки подновяват интереса към археологическото значение на обекта.
Д-р Ислам Салим, генерален директор на Главната администрация за потънала археология, подчертава в публикация във Facebook, че първоначалните открития на екипа предполагат, че все още предстои да бъдат открити допълнителни дърворезби.
Изследователите се надяват, че откритията ще им помогнат да придобият по-добра представа за управлението на XVIII династия, която вече е известна със своите архитектурни и художествени постижения.
Асуан е забележителна област в Египет заради историческия си обект, в който се намира храмът Абу Симбел с четири колосални статуи на фараона Рамзес II, които охраняват входа и са високи около 20 метра.
Тук се намира и храмът Филе, където през 394 г. е написан последният известен йероглифен надпис.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!