М еталите на дъното на дълбоките океани произвеждат „тъмен кислород“ на около 4000 метра под повърхността, сочи ново проучване.
Откритието оспорва дългогодишните предположения, че само фотосинтезиращите организми - тези, които използват слънчева светлина, вода и въглероден диоксид, за да създават гориво и кислород - като растенията и водораслите, генерират кислород на Земята.
То може дори да постави под въпрос начина, по който е възникнал животът на Земята.
Проучването показва, че кислородът може да се произвежда и на морското дъно, където не достига светлина, за да се поддържат дишащите кислород (аеробни) морски обитатели, живеещи в пълна тъмнина.
Natural Batteries On The Deep Ocean Floor Appear To Be Making “Dark Oxygen”https://t.co/B5qbaeL2DY
— IFLScience (@IFLScience) July 22, 2024
Андрю Суитман от Шотландската асоциация за морски науки (SAMS) прави откритието на „тъмния кислород“, докато извършва полева работа с кораб в Тихия океан.
„За да започне аеробен живот на планетата, е трябвало да има кислород, а нашето разбиране е, че снабдяването на Земята с кислород е започнало с фотосинтезиращи организми. Сега обаче знаем, че кислородът се произвежда в морските дълбини, където няма светлина. Затова мисля, че трябва да преразгледаме въпроси като: Къде е могъл да започне аеробният живот?", казва Суитман.
Професор Суийтман прави откритието, докато взема проби от морското дъно в зоната Кларион-Клипертон - планински подводен хребет на морското дъно, който се простира на близо 4500 мили в североизточната част на Тихия океан.
Когато първоначално открили кислород, той предположил, че оборудването е повредено.
„Когато за първи път получихме тези данни, помислихме, че сензорите са повредени, защото всяко изследване, правено някога в морските дълбини, е показвало само консумиране на кислород, а не неговото производство“, каза професор Суитман.
„Връщахме се вкъщи и калибрирахме сензорите, но в продължение на 10 години продължаваха да се появяват странни стойности на кислорода", споделя още той.
Тогава учените решават да изпробват друг метод, но и той дава същия резултат.
В основата на откритието стоят естествени минерални залежи, наречени полиметални конкреции, които се образуват на океанското дъно.
Представляват смесица от различни минерали и могат да бъдат с размери между малки частици и средно голям картоф.
„Полиметалните конкреции, които произвеждат този кислород, съдържат метали като кобалт, никел, мед, литий и манган - всички те са важни елементи, използвани в батериите. Няколко големи минни компании сега се стремят да извлекат тези ценни елементи от морското дъно на дълбочина от 10 000 до 20 000 фута под повърхността. Трябва да преосмислим начина на добив на тези материали, за да не изчерпим източника на кислород за дълбоководния живот", заяви съавторът Франц Гайгер от Северозападния университет, САЩ,
В предишни изследвания професор Гайгер установява, че ръждата в комбинация със солена вода може да генерира електричество.
Изследователите проучват дали дълбоководните конкреции генерират достатъчно електричество, за да произвеждат кислород - само 1,5 волта - същото напрежение като на типична батерия АА - са достатъчни, за да разделят морската вода.
„Изглежда, че открихме естествена „геобатерия“. Тези геобатерии са в основата на възможно обяснение на производството на кислород в тъмната част на океана“, заяви професор Гайгер.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!