П оследните представители на вида Хомо еректус или Изправен човек са изчезнали преди около 110 хиляди години на остров Ява в Индонезия, установиха австралийски учени, цитирани от агенция Франс прес.
„За пръв път можахме да констатираме със сигурност точното време на изчезването на един от нашите най-важни предшественици”,
заяви авторката на изследването Кайра Уестуей от университета „Маккуори” в Сидни.
Череп на 2 млн. години обръща идеите за еволюцията
Останки от фосили на Хомо еректус – 12 части от черепи и 2 кости от крака, бяха открити през 30-те години на миналия век в местността Нгандонг до брега на река Соло на индонезийския остров Ява. Но тогава находките не можаха да бъдат датирани с нужната точност.
Хомо еректус е живял преди около 1,5 милиона години. Той е бил първият от далечните ни братовчеди, който е емигрирал извън Африка.
„Хомо еректус от Нгандонг се оказва с най-големия мозък и най-високото чело от всички познати находки досега. Той притежава признаци на значителни еволюционни промени.
Откриха нов първобитен човек в Азия
Датирането на тези промени е от съществено значение за разбирането ни за далечните ни предци”, изтъква авторката на проучването. С използване на различни техники за датиране учените са установили, че откритите фосили са отпреди 117 000 – 108 000 години.
Тази датировка ще позволи на специалистите да изяснят
причините за изчезването на вида.
„Фактът, че то съвпада по време с настъпването на Ледената епоха ни предоставя първата потенциална следа”, изтъква Кайра Уестуей.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!