А рхеолози в Египет са открили гробище на 3500 години, в което има папирус "Книга на мъртвите".
Гробището в Туна ал-Гебел в Централен Египет датира от Новото царство (около 1550-1070 г. пр.н.е.) и съдържа мумии, саркофази, амулети и множество фигурки "шабти" (наричани още ушабти), които са били предназначени да служат на починалите в задгробния живот, се посочва в изявление на арабски език на египетското Министерство на туризма и антиките. Археолозите от министерството извършват разкопки на обекта от 2017 г. и откриват гробището наскоро.
Чешки археолози откриха отдавна изгубена египетска гробница с мумия на 4400 години
Папирусът "Книга на мъртвите", намерен в гробището, е дълъг около 13 до 15 метра. "Книга на мъртвите" е съвременно наименование на различни текстове, които са служели за редица цели, включително за подпомагане на мъртвите да се ориентират в подземния свят. Копия на откъси от "Книга на мъртвите" понякога са били погребвани заедно с починалите.
Изявлението съдържа малко информация за новооткрития екземпляр от "Книга на мъртвите". Не е ясно кои точно текстове съдържа то и с кого е било погребано. Не са публикувани снимки на папируса "Книга на мъртвите", а членовете на екипа, който го е открил, не са отговорили на молбите за коментар.
Откриха вино на 5000 години в царски некропол в Абидос
Учени, които не са участвали в разкопките, заявиха, че находката може да е важна. "Много рядко" се намира копие на "Книгата на мъртвите" в гроба, в който първоначално е била погребана, казва в имейл за Live Science Фой Скалф, египтолог и ръководител на изследователския архив в Чикагския университет. "Без снимки е трудно да се каже повече, а и е прието да се изчака някаква форма на официална публикация, за да се формират солидни оценки", отбелязва Скалф.
Лара Вайс, главен изпълнителен директор на Музея "Румер и Пелизеус" в Германия, която е проучвала обстойно "Книгата на мъртвите", казва в имейл за Live Science, че "ако е толкова дълга и добре запазена, тогава със сигурност е голяма и интересна находка".
Египетски мистерии: Завладяващите митове на древната цивилизация
Според изявлението на археолозите в новооткритото гробище са открити редица ковчези и мумии, включително дъщерята на Джехути - върховен жрец на бог Амон, живял преди повече от 3500 години. Друг гроб изглежда принадлежи на жена, която е била певица в храма на Амун - божество, свързано със слънцето и древния град Тебес (днешен Луксор).
Гробището съдържа и много канопични буркани, в които са се съхранявали органите на починалите, се казва в изявлението. Открити са и останки от каменни саркофази, в които са били дървените ковчези на починалите.
Разкопките и анализът на останките продължават.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!