С кала на 2 милиарда години беше открита в Южна Африка – и ако напредналата ѝ възраст не беше достатъчна, за да повдигнете вежди, тя също е дом на микроби, които все още са живи и процъфтяват. Съществували от векове, това са най-старите примери за живи микроби, намирани някога в древни скали.
(Във видеото: Коктейл от микроби: Може ли ледът в напитката ни да се окаже замърсен)
„Не знаехме дали скалите на 2 милиарда години са обитаеми. Досега най-старият геоложки слой, в който са открити живи микроорганизми, беше находище на 100 милиона години под океана, така че това е много вълнуващо откритие,” разкрива Йохей Сузуки от Университета на Токио, водещ автор на проучване, представящо новото откритие, се казва в изявление.
„Чрез изучаване на ДНК и геномите на микроби като тези, може да успеем да разберем еволюцията на много ранния живот на Земята“, става ясно още от изявлението.
Микробите са открити в запечатана пукнатина в древната скала, която е изкопана от вулканичния комплекс Бушвелд в Южна Африка – скалисто проникване, което се е образувало, когато магмата бавно се е охлаждала под повърхността на Земята. Огромният комплекс покрива площ приблизително с размера на Ирландия и съдържа някои от най-богатите рудни находища на Земята, включително около 70 процента от световната добита платина. Той е останал относително непроменен от създаването си, осигурявайки идеални условия, в които древният микробен живот може да оцелее.
Такива организми, живеещи далеч под повърхността на Земята, се развиват невероятно бавно и имат изключително бавна скорост на метаболизма, което означава, че могат да се задържат в магмени скали в геоложки времеви мащаби – до 2 милиарда години, както показват най-новите изследвания.
С помощта на Международната континентална програма за научно сондиране, изследователите пробиха 15 метра под земята, за да извлекат 30-сантиметрова дълга проба от скално ядро. При по-внимателна проверка екипът откри живи микробни клетки, плътно прилепнали в пукнатини в скалата, изолирани от външната среда.
За да потвърдят, че микробите са местни за скалната проба и не са замърсители от процеса на сондиране или изследване, те оцветиха ДНК на микробите и използваха инфрачервена спектроскопия, за да разгледат протеините в тях, както и тези в околната глина – техника, която те бяха пионери през 2020 г. Това им позволи да определят, че архаичните организми са живи и не са замърсени.
Като най-старите живи микроби, открити някога в скални проби, последиците от тяхното откритие са широкообхватни – потенциално дори до Червената планета.
„Много се интересувам от съществуването на подземни микроби не само на Земята, но и от потенциала да ги открия на други планети“, каза Сузуки.
Докато марсианските скали обикновено са много по-стари, „марсоходът на НАСА Perseverance в момента трябва да върне скали, които са на подобна възраст на тези, които използвахме в това изследване. Намирането на микробен живот в проби от Земята отпреди 2 милиарда години и възможността да потвърдя точно тяхната автентичност ме кара да се вълнувам от това, което бихме могли да открием сега в проби от Марс.
Изследването е публикувано в списание Microbial Ecology.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!