Г оляма маса от гранит, която бавно отделя топлина, е открита под кратер на Луната.
Учените посочват, че явлението е познато, като древен вулканизъм. Експерти казват, че на Луната има данни за полета от лава и изригвания, но астрономите никога не са откривали традиционен вулкан, подобен на тези на Земята.
Учени са изследвали, какво има под кратерите Комптън и Белкович, които се намират на обратната страна на Луната.
Гранитът не е много разпространен извън нашата планета, така че намирането му на Луната е много вълнуващо. На нашата планета той се образува дълбоко под повърхността на земята, обикновено под вулкан, където магмата може да се охлади и кристализира. За да се направи гранит, наличието на вода и тектониката на плочите помага много.
Massive Heat-Emitting Mass Discovered Buried Under The Surface Of The Moon https://t.co/TTxM5okrTG pic.twitter.com/Za4SMUi2FT
— Marvelous Marvin ™ 𝕏 (@realmdlykins) October 18, 2023
Екип от учени използва комбинация от данни от китайски и американски лунни орбитални апарати, за да открие информация за тази топлина маса, идентифицирайки вулканичен процес, невиждан досега на Луната.
Със специална техника учените са успели да картографират температурите на Луната.
“Това, което открихме, беше, че един от тези предполагаеми вулкани, известени като Комптън и Белкович, сияеха при микровълнови дължини“, каза в изявление един от водещите изследователи д-р Мат Сиглер от Института за планетарни науки.
Лунните пещери: Идеалното убежище за астронавтите
„Това означава, че топлината e не само на повърхността, но и под нея”, смятат експертите. Според учените единственото обяснение за феномена е, че съществува топлинна енергия, която идва от лунната кора.
Кратерите Комптън и Белкович, смятани за вулкани, също крият голям източник на топлина под себе си.
Данните показват, че 20-километровият район на кратерите е богат на силиций. Температурата там е с 10°C - по-висока от заобикалящата го среда.
Според експертите под повърхността няма магма. Те посочват, че последният път, когато вулканът е изригнал преди 3,5 милиарда години – са се натрупали радиоактивни елементи, които са останали в скалите.
„Ние тълкуваме този топлинен поток като резултат от богато на радиогенно гранитно тяло. Честно казано, бяхме малко озадачени, когато го открихме, за щастие съпругата ми д-р Рита Икономос е геохимикът в семейството, така че с нейното ръководство успяхме да сглобим вероятната геоложка причина за топлинната аномалия “, казва д-р Сиглер.
“Тази находка е 50 км. широк батолит”, посочва Рита Икономос. Тя обяснява, че батолитът е вид вулканична скала, която се образува, когато лава се е издигнала в земната кора, но не е изригнала на повърхността.
Учените предполагат, че е възможно и на други места в Слънчевата система да се открие гранит.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!