О громен древен град на маите беше открит в Мексико, след като векове наред е бил скрит под гъстата джунгла.
С помощта на технологията Lidar — иновативен лазерен метод за картографиране, който разкрива структури, заровени под растителността — археолози разкриха пирамиди, спортни игрища, пътеки, които свързват различни квартали, и амфитеатри в югоизточния щат Кампече. Откритият комплекс, наречен „Валериана“, е сред най-гъсто населените древни градове на маите, като по размер отстъпва само на Калакмул, разположен на около 100 км.
Researcher finds lost city in Mexico jungle by accident https://t.co/Go3mWn4I97
— BBC Science News (@BBCScienceNews) October 29, 2024
Разпростиращ се на площ от 16,6 кв. км, „Валериана“ включва два големи центъра с храмови пирамиди и обществени площади, около които са изградени свързани жилищни квартали. Смята се, че в своя разцвет между 750 и 850 г. от н.е. градът е подслонявал между 30 и 50 хиляди души. Археолозите откриват и доказателства за резервоар, който е поддържал водоснабдяването за многобройното население.
Въпреки че мястото е само на 15 минути пеша от главния път край Шпухил, досега никой не е разкопавал или снимал руините.
Откритието е направено случайно, когато Люк Олд-Томас, докторант в университета Тулейн, анализира онлайн данни и забелязва обекти, скрити в гъстата джунгла. Според професор Марчело Кануто, съавтор на изследването, находката разширява разбиранията ни за древните тропически култури и подчертава, че тези територии са били дом на богати и комплексни общества, а не на малки, изолирани села.
Технологията Lidar вече трансформира археологията, като позволява бързо картографиране на обекти в труднодостъпни райони. Благодарение на Lidar археолозите могат да идентифицират огромен брой обекти, които не биха могли да разкрият с традиционни методи. Досега във „Валериана“ са намерени 6,764 структури, но мащабът на откритията надхвърля възможностите за пълно проучване.
Причините за изоставянето на града от жителите му все още не са ясни, но археолозите предполагат, че изменението на климата може да е изиграло важна роля. Военните конфликти и колонизацията от испанците през 16 век също са фактори, които допринасят за краха на градовете-държави на маите.
С напредъка на технологиите учените очакват да открият още множество изгубени древни градове и да обогатят познанията ни за тази забележителна цивилизация.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!