П рез 2007 г. инуитски китоловци в Аляска направиха удивително откритие. В тялото на убит гренландски кит те намериха фрагменти от оръжие, дълбоко вградено в плътта му.
Но това не е било модерно оборудване – харпунът беше идентифициран като оръжие от края на 19-ти век. След анализ учените установиха, че харпунът е използван между 1885 и 1895 г., което означава, че китът е бил поне на 115 години, ако не и повече.
Fascinating view of a whale and hers little one swimming across Greenland Icefjords 🌊🐳 pic.twitter.com/8S9xVzKOTz
— Viral Content (@_viral_content) November 12, 2023
Гренландските китове (Balaena mysticetus) са сред най-дълголетните бозайници на планетата, като някои индивиди вероятно доживяват до над 200 години. Популацията им обаче е била сериозно застрашена от индустриалния китолов, който драстично намали броя им до под 3000 през 19-ти век. С прекратяването на комерсиалния лов през 1921 г. техният брой постепенно се възстанови, достигайки днес между 10 000 и 23 000.
Въпреки забраната за търговски китолов, инуитските общности по западното и северното крайбрежие на Аляска продължават традиционния си лов за препитание, използвайки китовете като основен източник на храна. Именно при такъв лов беше направено необичайното откритие – останки от експлодиращ харпун, забелязани от биолог, който ги изпрати за анализ на Джон Бокстос, историк в Музея на китолова в Ню Бедфорд.
"Turning Away" Humpback whale in the Johan Petersen Fjord, East Greenland #photography #wildlifephotography #Greenland pic.twitter.com/rnIIjK4Qxg
— Richard Bernabe (@bernabephoto) November 11, 2019
Експлодиращите харпуни, патентовани през 19-ти век, били популярни сред китоловците от Ню Бедфорд – тогавашната световна столица на китолова. Това позволило на Бокстос и колегите му да определят възрастта на кита, предоставяйки ценна информация за изключителното дълголетие на вида.
Как учените изчисляват възрастта на китовете?
Когато липсват исторически улики като харпуни, изследователите използват метод, базиран на химичния състав на очната леща. В лещата на китовете се съдържа аминокиселината аспартат, която има две форми – „лява“ и „дясна“. С течение на времето съотношението между тези форми се променя и този процес може да се използва за определяне на възрастта на животното, подобно на радиовъглеродното датиране.
Д-р Ариел Зелезников-Джонстън обяснява в книгата си "Бъдещето те обича", че бебетата гренландски китове започват живота си със 100% „ляв“ аспартат в очите. С напредването на възрастта съотношението се променя до равновесие 50:50. Анализът на това съотношение разкрива възрастта на кита с голяма точност.
Забележителният живот на гренландските китове има и своите особености. Генетична адаптация, която позволява на клетките им да се регенерират ефективно и да избегнат увреждания, е свързана с по-ниска плодовитост и малки тестиси. Това може да е цена, която китовете плащат за своето дълголетие.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!