У чените от векове мечтаят един ден да колонизират Луната.
Ново откритие дава надежда, че този ден може дойде по-рано от очакваното.
Японската агенция за аерокосмически изследвания съобщи, че е открила огромна пещера под лунната повърхност, която може да бъде превърната в база на астронавти.
„Все още не сме виждали вътрешността на пещерата, но имаме големи надежди, че при проучването ѝ ще разберем повече детайли за нея“, казва ученият Джуничи Харуяма от агенцията.
Учени очакват до 2040 г. сто човека да живеят на Луната
Откритието, направено от японския космически апарат Кагуя (SELENE), кара няколко държави да ускорят плановете си за изпращане на хора на земния спътник.
Във видеото горе разберете и няколко мита за Луната
Пещерата е дълга 50 км и дълбока поне 100 м
Първоначално чрез радарите си апаратът е засякъл отвор в повърхността с широчина и дълбочина от 50 м.
A Giant Cave on the Moon Could Host Lunar Settlers - D-brief https://t.co/QsLI1PLam4 pic.twitter.com/sJUJ0z3d6W
— Nico Kock (@KockDino) 21 октомври 2017 г.
Тази седмица учените от Японска агенция за аерокосмически изследвания обаче съобщиха, че при повторно проучване на мястото с радио вълни, е станало ясно, че бездната всъщност е дълга цели 50 км и е дълбока 100 м.
Луната е имала атмосфера, захранвана от вулкани
От агенцията смятат, че пещерата се намира в бизост до лавови куполи, известни като „Хълмовете на Мариус“, образували се при вулканична дейност преди 3.5 млрд. години.
JAXA probe finds 50-km cavern under surface of the moon https://t.co/jRLarnDoj6 #JAXA #moon #Space #lunar pic.twitter.com/e6FYjhhqU3
— ThatTorontoGuy (@ourlifeinto) 19 октомври 2017 г.
Пещерата може да бъде база за астронавтите
и тяхното оборудване, смятат от агенцията. Така те ще бъдат предпазени от екстремните температури на Луната, които достигат до 107 градуса по Целзий през деня до -153 градуса през нощта, както и от ултравиолетовото облъчване от Слънцето.
Селище на Луната – първа спирка към Марс
„Лавовите куполи може да се окажат най-добрите места за бъдещи лунни бази заради стабилните си термични условия и способността да пазят хората от микрометеорити и космическо облъчване с радиация“, казва Джуничи Харуяма.
Откритието ще ускори плановете на няколко страни
да изпратят свои астронавти на Луната почти половин век след успешната мисия на „Аполо 11“. От Японска агенция за аерокосмически изследвания съобщиха, че възнамеряват да изпратят човек на луната до 2030 г.
We discovered a cave on the Moon and everyone's clamoring to go there https://t.co/xdbg2QUxd7
— Maddie Stone (@themadstone) 20 октомври 2017 г.
Китай от друга страна планира да го направи около 2036 г. като част от своите амбициозни програми за изследване и колонизиране на Луната и Марс.
Най-големите опасности за човека на Марс
Русия също не изостава с плановете си - руснаците смятат да започнат с колонизирането на Луната до 2030 г., като първоначално възнамеряват да изпратят само четирима човека.
Русия колонизира Луната, ще добива полезни изкопаеми
До момента Китай, Русия и САЩ са държавите, които са успели да осъществят успешна неуправлявана от човек космическа мисия до Луната, но САЩ са единствените, чиито астронавти са стигали до лунната повърхност.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!