У чени откриха нова по рода си галактика. Тя се казва PGC 1000714 и представлява невиждан досега феномен.
Повечето галактики имат формата на диск, като нашата, но не и тази. Тя е една от малкото тип Хоуг, познати като пръстеновидни галактики.
Това, което изненадва учените е, че между ядрото на 5,5 млрд. години и леко синкавия пръстен има още един, при това с различен цвят – червен.
Вътрешният червен пръстен е по-стар от външния син. Това напълно противоречи с идеите за формиране на галактиките към момента.
Къде вали дъжд от рубини и сапфири през нощта
17 млрд. планети в нашата галактика са подобни на Земята
Разликата в оцветяването идва от радиационното излъчване и всъщност показва, че галактиката е преминала през 2 различни периода на формиране.
Факт, който подлага на изпитание досегашните теории за галактиките и техния живот.
Досега астрономите смятаха, че след Големия взрив по-плътните области от частици са се разширявали по-бавно и в тях от облаци от газ и прах са се образували звезди и планети под въздействие на гравитация. Въртящите се дискове на новите галактики пък са привличали още материя.
При PGC 1000714 обаче нещата очевидно са се случили по доста по-различен начин, което повдига въпроси дали цялата теория за образуването на Вселената и Големия взрив е вярна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!