С поред експерти косатките, които в продължение на четири години блъскат лодки във водите на Иберийския полуостров, вероятно са просто отегчени тийнейджъри, които прекарват твърде много време с плавниците си.
(Във видеото: Група косатки системно атакува и преобръща яхти)
В доклад, публикуван на 24 май, се посочва, че косатките (Orcinus orcas), замесени в поредица от инциденти с блъскане и потапяне на лодки в Югозападна Европа, прекарват по-малко време в лов и повече в изследване на нови игри, след като популациите на любимата им плячка са се възстановили. Според доклада най-малко 673 сблъсъка с лодки от май 2020 г. насам, шест от които са довели до потъване на лодки, може да са резултат от това, че тези косатки имат повече свободно време.
Нещо в кормилото на долната страна на лодките изглежда привлича косатките, особено младите членове на стадото, които по принцип са по-любопитни. Каквото и да е то, „докато си играят с кормилото, те не разбират, че могат да го повредят и че повреждането му ще засегне хората“, казва пред The Washington Post съавторът Алекс Зербини, старши научен сътрудник във Вашингтонския университет, който председателства научния комитет на Международната комисия по китолов - глобален орган, натоварен с опазването на китовете.
„В поведението на животните няма нищо, което да подсказва, че са агресивни“, казва Зербини.
Според доклада е известно, че петнайсет косатки взаимодействат с лодки, като повечето от тях са млади и подрастващи мъжки. Тези косатки са подгрупа на критично застрашената иберийска популация, за която се смята, че наброява по-малко от 40 индивида.
Shocking video shows a man leaping into the water in an attempt to "body slam" an orca.
— ABC7 Eyewitness News (@ABC7) May 23, 2024
The New Zealand Department of Conservation says the man was fined: "This is stupid behaviour and demonstrates a shocking disregard for the welfare of the orca. It is extremely irresponsible,"… pic.twitter.com/fZRrKYrgyw
Видеоклип, публикуван на 17 май от испанската група за опазване, информация и изследване на китоподобните (CIRCE), показва как косатките чупят кормилата, като ги побутват с носове и глави. Все още не е ясно как е започнало това поведение, но учените до голяма степен са отхвърлили предишните предположения, че то може да е мотивирано от отмъщение, и сега смятат, че е по-вероятно да е свързано с игра.
Възможно е косатката да е започнала да се държи така, след като е докоснала кормилото на лодката и е почувствала, че е забавно да си играе с него - казва Зердини.
„Очевидно е, че това е много опасна игра“, казва съавторът Наоми Роуз, старши учен и експерт по морските бозайници в Института за защита на животните във Вашингтон, окръг Колумбия, пред The Washington Post. „Но това е игра.“
Според доклада игрите на иберийските косатки с лодки може да са свързани с увеличаването на изобилието на атлантическия червен тон (Thunnus thynnus), който е любимата им храна. В миналото червеният тон е бил обект на прекомерен риболов, като в края на 90-те и началото на 2000 г. числеността му е спаднала до критични нива, но през последните 15 години популациите в източната част на Атлантическия океан и Средиземно море до голяма степен са се възстановили. Възстановяването на запасите от червен тон би могло да означава, че косатките „разполагат с цялото си свободно време, защото не им се налага да изяждат всяка риба, която намерят“, казва Роуз.
В доклада се посочва, че тенденцията при тараляните с лодки може да е подобна на предишните модни тенденции, сред които са носенето на мъртва сьомга като шапка и подхвърлянето на бебета морски свине, но няма достатъчно данни, за да се определи как точно се разпространява това поведение сред популацията.
Тарашенето на лодки може да е игра за косатките, но със сигурност не е за моряците. В доклада учените очертават мерки за ограничаване на „удовлетворението или наградата“, които косатките получават от взаимодействието с лодки. Тези мерки включват избягване на косатките, когато това е възможно, оборудване на лодките с кормила, които са по-скоро абразивни или неравни, отколкото гладки, и издаване на звуци на блъскане във водата.
„Не искаме да виждаме повече потопени лодки и не искаме да виждаме хора в беда“, каза Зербини.
„Но също така не искаме да виждаме животни, които да бъдат наранявани. И не трябва да забравяме, че това е тяхното местообитание и ние им пречим“, допълва той.
Заглавната снимка е илюстративна.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!