А нтарктида е покрита със слой лед със средна дебелина 2,2 километра. За разлика от Арктика в Северното полукълбо, под този лед се намира континентална суша, включваща скалисти планини, вулкани и огромни каньони, които са били погребани в продължение на милиони години.
Благодарение на десетилетията сателитни данни и радарни проучвания е възможно да се видят с невероятна яснота "буците и неравностите" на отдавна изгубената скална основа.
Една от най-изчерпателните карти на най-южната континентална суша в света е известна като BedMachine Antarctica.
Публикуван през 2019 г., проектът е огромна операция, в която участват 19 изследователски института от цял свят, включително НАСА, Националната научна фондация, Калифорнийският университет в Ървайн, Програмата за съвместни изследователски центрове на австралийското правителство, Националната фондация за природни науки на Китай, Британската антарктическа служба и много други.
What's Under Antarctica's Ice? A Long-Lost Land Of Extreme Geographyhttps://t.co/NNzF4HaI0C
— IFLScience (@IFLScience) July 4, 2024
Картата е завладяваща гледка - все едно с помощта на рентгенови очила да надникнеш в покрит с лед континент. Тя обаче има и научен потенциал. Използвайки данните от картата, изследователите могат да получат най-различни сведения за географските загадки на Антарктида - от топографията на континента до бъдещето на неговите проблемни ледници.
Една от най-големите изненади от картата е истинският мащаб на каньона под ледника Денман. С дълбочина от 3500 метра под морското равнище, изпълненото с лед корито на Денман е най-дълбоката точка на континента Земя.
"По-старите карти предполагаха по-плитък каньон, но това не беше възможно; нещо липсваше. При запазване на масата, чрез комбиниране на съществуващите данни от радарни проучвания и движението на леда, знаем колко лед преминава през каньона - който, според нашите изчисления, достига до 3500 метра под морското равнище, най-дълбоката точка на сушата. Тъй като е сравнително тесен, той трябва да е дълбок, за да може толкова много ледена маса да достигне до брега", казва Матийо Морлигем, доцент по наука за земната система в Калифорнийския университет в Ървайн, в изявление от 2019 г.
Над 97 процента от Антарктида е покрита с лед, който покрива голяма част от континента от милиони и милиони години. В най-дебелата си част ледът е дълбок почти 4,9 км - колкото шест Бурдж Халифа, разположени един върху друг.
Ледът обаче е само част от екстремната география на континента. Една от по-малко известните характеристики на Антарктида е нейната вулканична склонност. Едно проучване от 2017 г. идентифицира 138 вулкана само в Западна Антарктида. Макар че повечето от тях са спящи, осем или девет от антарктическите вулкани се смятат за активни. Един от най-свирепите вулкани на континента е планината Еребус, най-високият активен вулкан в Антарктида - с височина на върха 3 794 метра - и най-южният активен вулкан на Земята.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!