С ладки за децата, шоколад при раздяла, сладолед по време на обедната почивка: ясно е, че обичаме захарта във всяка нейна форма. Индустрията също я обича – независимо дали в хляба, бебешката храна, киселото мляко или сосовете, захарта присъства в почти всичко, което ядем.
Отдавана ги няма времената, когато притежаването на тази съставка е знак за богатство и власт. Днес захарта е приемана като вредна за здравето и причина за напълняване.
В началото са плодовете
Как европейците задоволяват желанието си за сладко, преди захарта да дойде на континента?
Преди две хиляди години единственият източник на сладост са плодовете (ябълки, круши, сливи и грозде). Плодовият сок се използва под формата на каша или желе и с него може да се подслаждат храните.
Добивът на захар от захарна тръстика започва в ранното Средновековие, след това продуктът се внася в Европа от Близкия изток. Тогава захарта е твърде скъпа дори за благородниците, които си я позволяват само на специални поводи.
Легендата за възникването на името „бонбон“ гласи, че след като децата на френските благородници опитват лакомството на тези фестивали, възкликват възторжено „Bon! Bon!” (което на френски означава „добро“).
Сладката революция
Британците започват да отглеждат захарна тръстика в колониите си през 18 век. Така те произвеждат огромно количество захар. Французите водят война с англичаните и има континентална блокада на захарта. Години по-късно, в средата на 19 в., захарното цвекло най-накрая стига до Германия. След това захарта вече е достъпна за всички и не е толкова скъпа.
Източник на енергия
Днес голямото количество захар се счита за „бяла отрова“ и е свързвано с множество заболявания. В древни времена обаче захарта се намира там, където най-малко може да предположите – в аптеките. Смята се, че тя има лечебни свойства и затова е използвана в лекарствата.
Вярването, че захарта има лечебни свойства, датира още от 1 в. от н.е. През 12 век има лекарства, които се състоят от 90 процента захар. Петстотин години по-късно фармацевтите използват захарта в лекарства главно за коригиране на горчивия вкус и като източник на енергия. Сладките лекарства се продават добре. За да увеличат продажбите, фармацевтите премахват активните медицински съставки и продават само сладката храна.
Как пайовете се превръщат в торти
След като сладкарството излиза от аптеката, не отнема много време гамата сладкиши да се разшири. Тортата става едно от най-популярните сладки лакомства.
Предшествениците на този продукт съществуват още през 16 век. Въпреки това, тортите от онова време нямат много общо с настоящото ни разбиране за десерта. Преди 5 века тортата се състои от тесто, което след изпичането се пълни със сладки, а също и пикантни съставки.
Днес захарта няма особено добра репутация. Тя не е луксозен предмет, нито символ за социален статус. В модерните времена захарта е в изобилие, но с лоша слава на проблемен продукт. Въпреки това всички ние често забравяме съветите на лекарите и се утешаваме с голямо парче торта.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!