Е жедневието на повечето жени в Римската империя било изключително монотонно. От тях се очаквало единствено да изпълняват домакинските си задължения, да раждат деца и да стоят далеч от обществения живот.

Въпреки това, някои жени не просто успели да преодолеят тези предразсъдъци, но и се сдобили с огромна власт. 

Месалина

Валерия Месалина
Валерия Месалина Източник: Getty images/ iStock

Валерия Месалина несъмнено е една от най-влиятелните жени в историята на Римската империя. Тя била едва 13-годишна, когато сключила брак с бъдещия император Клавдий.

Двамата всъщност били близки роднини – бабата на Месалина (Антония Старша) и майката на Клавдий (Антония Младша) били сестри. Няколко римски автори описват Месалина като изключително развратна, жестока и властолюбива.

Ювенал пише, че тя работила в публичен дом под името Лисика. Плиний Стари пък твърди, че Месалина спечелила състезание с най-известната проститутка в Рим, след като през леглото ѝ минали 25 мъже само за едно денонощие. 

Съвременните историци отбелязват, че тя умело манипулирала своя слабохарактерен съпруг, което ѝ спечелило много врагове. Месалина също така редовно използвала клевети, за да отстранява своите противници.

Многобройните ѝ афери оставали без последици, което повдига въпроса дали ги е прикривала толкова успешно или императорът си затварял очите за тях. През октомври 48 г. тя преминала всякакви граници, след като сключила брак с един от любовниците си – консула Гай Силий, когото искала да направи император.

Един от влиятелните служители на Клавдий, който отговарял за кореспонденцията, решил да вземе нещата в свои ръце и заповядал на преторианската гвардия да арестува Месалина и Гай Силий. Малко по-късно, императрицата била убита, а Сенатът осъдил името ѝ на забвение.  

Агрипина

Юлия Агрипина
Юлия Агрипина Източник: Getty images/ iStock

След смъртта на Месалина, Клавдий променил някои закони, за да може да се ожени за племенницата си Агрипина. По това време тя вече имала завиден опит в дворцовите интриги.

От първия си брак, който сключила през 28 г. с втория ѝ братовчед по бащина линия Гней Домиций Ахенобарб, тя родила единствения си син Нерон. През 39 г. брат ѝ Калигула я изпратил в изгнание на остров Понтия, откъдето се завърнала след убийството му. 

Също като Месалина, Агрипина с лекота манипулирала Клавдий и на практика започнала да управлява Римската империя. Тя дори слагала подписа си под официални документи и водела преговори с чуждестранни пратеници.

Една от нейните основни цели била да превърне Нерон в престолонаследник, въпреки че Клавдий вече имал син – Британик. През 50 г. тя успяла да убеди императора да осинови Нерон и да го посочи за свой наследник. Четири години по-късно, Агрипина отровила Клавдий  и провъзгласила сина си за император.

Първоначално, тя оказвала голямо влияние върху него. Според римския историк Тацит, отношенията между двамата постепенно започнали да се влошават и през 58 г. Нерон поръчал убийството на майка си. 

Юлия Домна

За произхода на Юлия Домна се знае сравнително малко. Тя била дъщеря на жреца на слънчевия бог Хелиогабал, покровител на сирийския град Емеса (днес е известен с името Хомс). Според гръцкия историк Херодиан, още преди да започне своята политическа кариера, император Септимий Север направил всичко възможно, за да се ожени за нея.

Причината за това била, меко казано, странна – съобщили му, че според хороскопа ѝ тя ще сключи брак с владетел на Римската империя. Предсказанието се сбъднало, след като през 193 г. Юлия Домна станала съпруга на Септимий Север, а самият той – император. 

Постепенно, Юлия Домна се превърнала в един от най-доверените съветници на своя съпруг. След като той починал през 211 г., властта преминала в ръцете на двамата им синове Каракала и Гета.

Въпреки опитите на императрицата да съхрани мира между братята, още на следващата година Гета бил убит, а Каракала станал едноличен владетел. Отношенията на новия император с майка му били сложни, но нейното влияние било значително, а освен това си спечелила славата на способен политик.

Юлия Домна редовно замествала Каракала, когато той отсъствал. През 217 г. императорът станал жертва на преврат, организиран от преторианския префект Макрин.

Малко по-късно, Юлия Домна също починала. Според някои историци, тя сама отнела живота си, а според други била убита от приближени на Макрин, който станал император след смъртта на Каракала. 

Юлия Меса и Юлия Мамея

След убийството на Каракала и смъртта на Юлия Домна, нейната сестра Юлия Меса започнала да планира как да отстрани Макрин.

С помощта на дъщеря си Юлия Соемия, тя убедила част от ръководителите на легионите, разположени в източната част на империята, да подкрепят внука ѝ Елагабал по пътя му към престола. Двете жени дори пуснали слух, че той всъщност е незаконно дете на Септимий Север.

Планът им се увенчал с успех, след като Макрин бил убит в района на Антиохия, докато се опитвал да потуши бунта, избухнал срещу управлението му. 

Така, на 14-годишна възраст, император станал Елагабал. Той обаче нямал никакви политически амбиции и властта на практика преминала в ръцете на Юлия Меса и Юлия Соемия.

В продължение на години всеки каприз, който Елагабал имал, бил изпълняван, а поведението му започнало да става все по-скандално.

В резултат, Юлия Меса организирала нов преврат, в резултат на който император станал братовчедът на Елагабал Александър Север. Тя също така проявила изключителна жестокост, след като наредила внука и дъщеря ѝ да бъдат екзекутирани. 

Малко по-късно, Юлия Меса починала, от което се възползвала другата ѝ дъщеря – Юлия Мамея (майка на император Александър Север).

Историците са единодушни, че тя напълно контролирала действията на сина си и на практика управлявала Рим. Военните кампания, в които била въвлечена империята, се оказали повратен момент, тъй като много войници започнали да негодуват срещу Александър Север.

През март 235 г. императорът и майка му били убити от легионери, които издигнали Максимин Тракиеца за нов владетел на Рим. По този начин бил сложен край на династията на Северите. 

Гала Плацидия

През 410 г. Рим бил завладян и разграбен от вестготите на крал Аларих. Те също така пленили много благородници, сред които била сестрата на император Хонорий Гала Плацидия.

Вестготите поискали да им бъде платен откуп, за да я върнат на нейния брат, но той отказал. Така, Гала Плацидия прекарала следващите шест години сред вестготите и дори сключила брак с техния нов крал Атаулф през 414 г. (той се възкачил на трона през 412 г. след смъртта на Аларих). 

Само година по-късно, войските на Констанций, най-близкия съветник на император Хонорий, нападнали вестготите и ги принудили да се изтеглят в Испания, където Атаулф бил убит. През 416 г. бил сключен мирен договор, по силата на който Гала Плацидия се завърнала в Рим.

По настояване на Хонорий, тя се омъжила за Констанций, който бил провъзгласен за август и сърегент. Още същата година обаче той починал от плеврит. През 423 г. Хонорий също умрял, без да остави наследник.

В последвалия хаос за император бил обявен дворцовият чиновник Йоан, а Гала Плацидия избягала в Константинопол, където поискала помощ от византийския владетел Теодосий II.

В резултат, тя се завърнала в Италия начело на голяма армия, завладяла Равена, убила Йоан и обявила шестгодишния си син Валентиниан III за император.

Гала Плацидия управлявала Рим в продължение на 14 години като регент. 

Още от автора:

Мрачната история на гилотината

Най-абсурдните обвинения към евреите през вековете

Убийства, измами и подкупи - 4 скандала, които разтърсиха света

Те твърдят, че истината е забравена или нарочно прикрита

Смразяващи кръвта истории: Кой е звярът от Жеводан

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Евакуираха губернатора на Пенсилвания и семейството му след пожар в дома им

Евакуираха губернатора на Пенсилвания и семейството му след пожар в дома им

Свят Преди 5 часа

Според властите няма пострадали и пожарът е бил потушен

Зеленски: Русия не се страхува и затова продължава с балистичните удари

Зеленски: Русия не се страхува и затова продължава с балистичните удари

Свят Преди 6 часа

Президентът акцентира, че именно поради тази причина руските щурмове по фронтовата линия не спират

Заловиха кокаин в София, опакован с лика на Путин

Заловиха кокаин в София, опакован с лика на Путин

България Преди 8 часа

Опасният наркотик е иззет от при специализирана полицейска операция на ГДБОП

Какво показва медицинският преглед на Доналд Тръмп?

Какво показва медицинският преглед на Доналд Тръмп?

Свят Преди 8 часа

Тръмп е преминал редица кръвни изследвания, сърдечен преглед и ултразвукова диагностика

Бойко Борисов осъди ракетния удар в украинския град Суми

Бойко Борисов осъди ракетния удар в украинския град Суми

България Преди 8 часа

"Отстояваме твърдо ангажимента си за незабавно и пълно прекратяване на огъня", пише още Борисов

Хашем Абеди, осъден за подпомагане на терористичния атентат в Манчестър през 2017 г.

Извършител на атентата в Манчестър през 2017 г. рани надзиратели в затвора

Свят Преди 8 часа

Двама от служителите в затвора край Дърам, Северна Англия, остават в болница със сериозни наранявания

„Без страдание, заедно“ — последният полет на загиналото семейство над река Хъдсън

„Без страдание, заедно“ — последният полет на загиналото семейство над река Хъдсън

Свят Преди 9 часа

Братът на Мерси — Жоан Кампруби, отдаде почит на семейството

Росен Желязков: Натъжен съм от новината за ужасяващата атака срещу Суми на Цветница

Росен Желязков: Натъжен съм от новината за ужасяващата атака срещу Суми на Цветница

България Преди 10 часа

Две руски ракети удариха центъра на украинския град Суми и убиха поне 32 цивилни в Украйна

Макрон: Русия трябва да бъде принудена към примирие след трагедията в Суми

Макрон: Русия трябва да бъде принудена към примирие след трагедията в Суми

Свят Преди 10 часа

Най-малко 31 души, включително две деца, са загинали при руската ракетна атака над Суми

Сблъсъци с полицията, безредици и над 70 задържани в Атина

Сблъсъци с полицията, безредици и над 70 задържани в Атина

Свят Преди 10 часа

Квартал "Ексархия" е известен като средище на дейността на различни маргинални групи

Папа Франциск направи обръщение по случай Цветница

Папа Франциск направи обръщение по случай Цветница

Свят Преди 10 часа

Папата продължава да се възстановява от двойна пневмония

Русия заяви, че е свалила украински изтребител F-16

Русия заяви, че е свалила украински изтребител F-16

Свят Преди 10 часа

Министерството на отбраната на Москва също така информира, че неговите сили са превзели село Елизаветовка

Трима задържани при операция в Боянските сараи — иззети са незаконни оръжия

Трима задържани при операция в Боянските сараи — иззети са незаконни оръжия

България Преди 10 часа

Полицаите са установили в къщата голям брой оръжия, които не са съхранявани по законово установения ред

Джевдет Чакъров: Очакваме ясна позиция от МВР за случилото се в „Бояна“

Джевдет Чакъров: Очакваме ясна позиция от МВР за случилото се в „Бояна“

България Преди 11 часа

Вчера активисти от младежката организация заявиха, че са били изведени от полиция от дома на Ахмед Доган в столичния квартал „Бояна“

<p>Египет лиши от гражданство мъж, бил се за Русия</p>

Египет лиши от гражданство мъж, бил се за Русия

Свят Преди 11 часа

Той разказва, че му е оказан натиск да се присъедини към руската армия и че е подписал договор, който му дава руско гражданство, заплата и финансови стимули

Снимката е илюстративна

Защо ЕС и други не купуват месо от САЩ

Свят Преди 12 часа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп иска други държави да внасят повече американско говеждо и пилешко месо