В сяка година през март месец обръщаме по-сериозно внимание на най-важната жена в живота на всеки човек - майката. Това, което знаем, е, че "Денят на майката" става официален празник в САЩ през 1914 г. след интензивно лобиране от страна на Анна Джарвис от Западна Вирджиния, която смятала, че майките трябва да имат свой собствен празник. В САЩ този празник се чества през втората неделя на май, докато в Обединеното кралство "Mothering Sunday", както е бил известен първоначално, е през март, както е и до днес.
Откъде идва думата "майка"?
За да отговорим на този въпрос, се изхожда от твърдението, че думата "майка" е една от най-старите думи в английския език. Това е така наречената "ултраконсервирана дума", което означава, че думата не се е променила от 15 000 години и е една от само 23 думи, които претендират за подобен произход. Преди да попитате, не, "баща" не е в престижния списък.
Според Оксфордския речник съвременната дума "майка" е с германски произход. Тя произлиза от "moder", което се превръща в "mutter" на немски и "mōdor" на английски. Ако се върнем още по-назад, германското "moder" идва от гръцкото "mētēr" (означаващо утроба), което на латински става "māter".
Ако тази дума ви се струва позната, това е така, защото "mater", архаична дума за "майка", е в основата на много често срещани английски думи, свързани с женствеността, като "матриархат", "матрона" или "майчинство".
Оказва ли влияние местоположението или произходът ви върху това как наричате майка си?
Като оставим настрана етимологията, думата "майка" има многобройни производни в зависимост от социалния ви произход. Най-големите вариации обаче не се основават на социално-икономически обстоятелства, а по-скоро на местоположението, особено когато към съвременния германски модел се е присъединил друг език, например галски.
В Ирландия по-старите версии на "майка" са изненадващо разнообразни: "muhman", "mamman", дори "mang" и "ama". В наши дни "mam" или "ma" са по-често срещани на юг, а "mum" е предпочитано на север.
Мама, майко или мамо?
Най-често срещаната разлика се появява при едно от въплъщенията на мама и това са трибуквените варианти, които са разделени с една гласна: "мама", "мам" или "мама". Повечето от нас са възприели американското предпочитание за "мама", но те са склонни да го произнасят като "marm".
Въпреки това в Уест Мидландс все още са разпространени фонетичното произношение и изписване "мама". В останалата част на Англия се наблюдава тенденция към "mum", въпреки че някои райони в Северна Англия предпочитат "mam", което е много по-разпространено в Уелс и Шотландия.
Като начало, "мама" или "мамо" не е еднозначно понятие, когато става въпрос за Съединените щати. "Мама" е разпространено в южните щати, а "майка" е по-популярно на Източното крайбрежие, но преобладава изписването на "мама" или "мамо". Защо това е така, е малко по-трудно да се установи.
Хората от Уест Мидландс твърдят, че това се дължи на семействата, които мигрират в САЩ и носят със себе си своето изписване на "мама". В това може да има известна доза истина, но първоначалните мигранти от 17 век са били смесица от холандски ("mamma") и немски ("mutter"). Британските заселници пристигат по-късно и повечето от тях не идват от Уест Мидландс, така че това далеч не е окончателно.
Възможно е да има и друг претендент за американското изписване на "мама". Архаичната ирландска версия е "momo" и според изчисленията близо два милиона души са емигрирали в САЩ между 1845 и 1852 г. Това е една четвърт от ирландското население само за десет години. Днес една шеста от населението на САЩ твърди, че има ирландски предци, така че е възможно това да е причината за появата на "момо".
Да го запазим в семейството
Всичко гореизложено е много хубаво, но в действителност личните ви предпочитания за "майка" ще се основават на собствените ви семейни традиции. По всяка вероятност то няма да е свързано с местоположението или статуса, а по-скоро с буквалния майчин език на вашата майка. В крайна сметка това, как ще наричате майка си, е продиктувано от вашите родители.
Според академично изследване при 900 бебета на възраст от 8 до 16 месеца от домове, в които се говори английски, кантонски и мандарин, "дада" е била първата дума, произнесена от бебето. До същото заключение се стига и в десетки други изследвания.
Това е така, защото според идеите, изследвани за първи път от видния психоаналитик Жак Лакан, бебето вижда бащата като нещо отделно от майката, с която се идентифицира. Но в кратък период след това, независимо дали ви харесва или не, ще наричате майка си точно така, както на нея ѝ харесва. Е, знаете какво казват: "Мама знае най-добре".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!