И сторията често възхвалява мъже владетели, воини и мислители, но летописите на древните времена са украсени и с разкази за могъщи жени, които са имали значителна власт и влияние.
Тези жени - от кралици и фараони до жрици и воини - са оставили незаличими следи в своите общества и са оформили хода на историята. Изследването на страниците на историята и вълнуващия живот на тези могъщи жени, както и техните постижения, предизвикателствата, пред които са се изправяли, и наследството, което са оставили след себе си, е истинско пътешествие, което отваря очите.
Чрез разглеждане на исторически записи, археологически находки и научни интерпретации можем да придобием нюансирано разбиране за ролята и въздействието на тези забележителни жени в древните цивилизации.
In ancient Egyptian times, women were seen and honored as higher and holier than a man.
— ArchaeoHistories (@histories_arch) November 10, 2023
The woman is the mother of all, giving life and teaching.
The ancients believed that when a man achieves a great deal of knowledge, spirituality and power, he would be allowed to wear a long… pic.twitter.com/pjWfcRCgoA
Древен Египет: Царуването на жените фараони
Древен Египет се откроява като цивилизация, в която жените са можели да достигнат най-високите нива на власт. Най-забележителните примери за това са фараонките, които не само управлявали като владетелки, но и предприемали значителни военни, архитектурни и религиозни начинания.
1. Хатшепсут
Statue of Hatshepsut 🇪🇬#ancientegypt pic.twitter.com/LIxyIe8pn4
— Ancient Egypt (@ancientegypteg) August 16, 2024
Хатшепсут (ок. 1507-1458 г. пр. Хр.) е една от най-значимите жени фараони на Древен Египет. Възкачила се на трона като регент на доведения си син Тутмос III, Хатшепсут в крайна сметка се обявява за фараон. При нейното управление, белязано от мир и просперитет, са осъществени мащабни строителни проекти, сред които е и известният й храм-мортале в Дейр ел-Бахри. Хатшепсут се изобразява в традиционната иконография на мъжки цар, с фалшива брада, за да потвърди своята легитимност. Търговските ѝ експедиции, особено в страната Пунт, донасят богатство и екзотични стоки в Египет, което допълнително затвърждава наследството ѝ на могъща и ефективна владетелка.
2. Клеопатра VII
Клеопатра VII (69-30 г. пр.н.е.) е може би най-известната владетелка на Древен Египет. Известна с интелигентността си, политическата си проницателност и романтичните си връзки с Юлий Цезар и Марк Антоний, Клеопатра управлява с усилията си да запази независимостта на Египет в условията на разрастващата се Римска империя. Клеопатра е проницателен дипломат и стратегически мислител, който използва връзките си, за да създава политически съюзи. Драматичното ѝ самоубийство след поражението от силите на Октавиан слага край на династията на Птолемеите и поставя началото на Египет като римска провинция.
3. Хетефери I
Queen Hetepheres' coffin & Wooden gilded chest with silver bracelets.Queen Hetepheres I was a Queen of Egypt during the Fourth Dynasty of Egypt.Born: 2575 BC Died: 2551 BC pic.twitter.com/QgILeMGuYB
— ALWAYS LEARNING (@planetearthx2) December 4, 2019
Хетеферес I, майката на фараона Хуфу, играе решаваща роля в ранния династичен период на Древен Египет. Живяла по време на Четвъртата династия (ок. 2600 г. пр. Хр.), Хетеферес I била съпруга на Снеферу, основателя на династията, и била дълбоко почитана като царица майка. Влиянието ѝ личи от пищните гробни принадлежности, открити в гробницата ѝ, които включват бижута, мебели и други артефакти. Тези предмети, които днес са безценни за археолозите, подчертават значителния ѝ статут и уважението, с което се е ползвала в египетското общество. Откриването на непокътнатата ѝ гробница дава безценни сведения за погребалните практики и материалната култура на Старото царство, като подчертава почитта, оказвана на царските жени в Древен Египет.
Месопотамия: Жрици и кралици
В Месопотамия жените заемат различни важни длъжности, особено в религиозната и политическата сфера. Ролите на жриците и цариците в древен Шумер и Акад показват влиянието на жените в тези ранни цивилизации.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!