В ъпреки че най-важният фактор за развиване на мускулна сила е тренировката с тежести, днес ще прегледаме какво друго влияе за това. По този начин ще видим какво можем да променим в нашия режим, за да станем по-силни.
Всеки знае, че колкото по-голям е обемът на мускулите, толкова повече е силата. От друга страна пък трябва да работим върху силата, за да увеличим размера на мускулите. Получава се един кръговрат.
Храненето върви ръка за ръка с размера на мускулите - колкото и да тренираме, ако не даваме на мускула необходимите хранителни вещества (протеини, въглехидрати, витамини и минерали), той няма да расте и следователно няма да увеличим нашата сила.
Но всичко не е толкова просто. Можем да намерим двама души с еднакъв размер (откъм мускулна маса) и въпреки това единият да има или да развие повече сила от другия. Как е възможно това? Нервната система е тази, която ръководи мускулната система и разграничава коя част от мускула се активира и как. И така стигаме до следващите фактори:
Двигателни единици
Двигателната единица се състои от двигателен неврон и набор от мускулни влакна, които инервират. Ключът е, че единият тип двигателна единица (бързият) има по-голям брой влакна от другият (бавният), следователно при всяка контракция той ще може да развияе повече сила. Колкото по-голям е процентът на бързите двигателни единици, толкова повече сила можем да имаме. Видът двигателни единици, които имаме, се определя от генетиката.
Когато мускулът се съкращава, не са в действие всички двигателни единици, които го изграждат, но с тренировки можем да ги накараме да се активират все повече и повече и свиването да е по-мощно.
Мускулна дължина
Мускулите в покой имат известен мускулен тонус. Ако ги разтегнем, ще натрупаме еластична енергия, която по-късно може да се използва повторно в свиването. Но това не е безкрайно, има точка, в която ако продължим да разтягаме мускула, тогава свиването няма да е ефективно.
Тази точка е 20% мускулно разтягане по отношение на състоянието в покой.
Ставите
Мускулите движат скелета чрез костни лостове, така че да знаем как работят ставите и под какви ъгли можем да изпълняваме упражненията е важно за развиване на мускулната сила.
Практически пример е упражнението за сгъване на бицепс. По-голямото или по-малкото разгъване на лакътя променя ъгъла на прилагане на силата. В това упражнение се счита, че оптималният ъгъл е 100 градуса - при него силата, предавана към костта, е максимална.
Скорост на движението
Не е същото да вдигаме товар с максимална скорост и да не бързаме. Колкото по-бързо искаме да направим движение, толкова по-малко максимално натоварване можем да вдигнем. От друга страна, когато стигнем до отказ, движението се извършва бавно, защото прилагаме максимална сила.
Когато извършваме серия от упражнения с много голямо натоварване, ние сме склонни да правим движението бавно и по този начин прилагането на сила ще бъде максимално. Ако се опитаме да направим това движение твърде бързо, вероятно няма да можем или ще се нараним.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!