К онсумирането на храни с ниско съдържание на въглерод помага за намаляване на емисиите, но някои храни всъщност извличат въглерод от атмосферата, подобрявайки нашата планета.
Производството на повечето храни води до емисии на парникови газове, които допринасят за изменението на климата. Тези емисии идват от множество източници, като трактори, изгарящи гориво, производство на торове и бактерии в стомасите на животните. Като цяло производството на храни отговаря за около една четвърт от човешките емисии на парникови газове.
Но има и храни, които поглъщат повече парникови газове, отколкото отделят — известни като "въглеродно отрицателни" храни. Тези храни оставят климата в по-добро състояние, отколкото са го намерили. Производството и консумацията на такива храни може да намали въглеродните емисии, а в някои случаи да възстанови екосистемите.
Когато растенията растат, те абсорбират въглероден диоксид (CO2) от въздуха, но при метаболизирането им от нас или животните, този CO2 обикновено се освобождава обратно в атмосферата. За да се справим с климатичните промени, трябва да премахнем въглерода трайно, като го съхраним в морето, в скалите, в почвата или в дърветата. Някои хранителни продукти и производствени практики вече извършват точно това.
Келп (водорасли)
Както водораслите, така и други макроводорасли абсорбират CO2 по време на растежа си. Части от тях се откъсват и потъват на дъното на океана, където част от въглерода се съхранява. За да бъдат въглеродно отрицателни, обаче, веригата за доставки на водорасли трябва да е изключително ефективна, с минимален транспорт, опаковане и обработка. Локално отглежданите водорасли имат потенциала да бъдат въглеродно отрицателни, като същевременно спомагат за възстановяването на унищожените гори от водорасли, което носи допълнителни екологични ползи.
Бактериални продукти
Бактериите, които окисляват метан, могат да бъдат изключително полезни, тъй като метанът е много мощен парников газ. Когато ядем тези бактерии, метаболизираме ги и освобождаваме CO2, който е по-малко вреден за климата. Продуктите, съдържащи тези бактерии, като протеинови прахове или месни заместители, могат да бъдат въглеродно отрицателни. През 2023 г. компанията Finnish Solar Foods пусна на пазара сладолед с протеин, произведен от бактерии, което показва потенциала на бактериалните хранителни продукти.
Боровинки и целина
Отглеждането на храни върху влажни торфища може да абсорбира повече въглерод, отколкото се освобождава. Боровинки и целина, отглеждани по този начин, имат потенциала да бъдат въглеродно отрицателни, ако веригите за доставки им бъдат оптимизирани. Проблемът е, че много от тези продукти често се транспортират на големи разстояния и се опаковат в пластмаса, което увеличава въглеродните им емисии.
Ядки, маслини и цитрусови плодове
Засаждането на дървета за производство на ядки и други плодове помага за съхранение на въглерод. През последните 20 години глобалната площ на дървесни ядки се е удвоила, а тези дървета поглъщат CO2. Продуктите от тези дървета имат потенциал да бъдат въглеродно отрицателни, като същевременно съхраняват въглерод за дълго време, особено ако се използват за създаване на дълготрайни дървени продукти.
Регенеративно земеделие
Регенеративните земеделски практики, като засаждане на живи плетове, могат да увеличат въглеродния запас в почвата. Например, фирмата Wildfarmed в Обединеното кралство отчита, че за всеки килограм произведена пшеница се поглъщат 1,5 кг CO2. Някои компании, прилагайки тези практики, вече твърдят, че предлагат въглеродно отрицателни продукти.
Необходимост от въглеродни етикети
Към момента е трудно да се разпознаят въглеродно отрицателните храни, но се работи по решаването на този проблем. В много държави започват да се въвеждат схеми за мониторинг и етикетиране на въглерода, които ще позволят на потребителите лесно да идентифицират тези продукти. Например в Нова Зеландия фермерите трябва да измерват емисиите си, а във Франция се планира въвеждането на национално въглеродно етикетиране.
Опазващи земята храни
Въпреки че въглеродно отрицателните храни имат голям потенциал, те ще могат да съставляват само малка част от диетата ни. Затова е важно да увеличим добивите и да намалим земеделската площ, която използваме. Един от начините да постигнем това е да заменим месото с растителни продукти, които изискват значително по-малко земя за производството на същото количество протеин. Това може да доведе до огромно възстановяване на гори и пасища, което ще премахне значителни количества CO2.
Ако преминем към диета, основана на растителни продукти, бихме могли да възстановим над 3 милиарда хектара земя и да премахнем около 8 милиарда тона CO2 всяка година. Това ще направи нашите диети въглеродно отрицателни и ще помогне на планетата да се възстанови от климатичните промени.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!