М еждународният ден на жената, отбелязван ежегодно на 8 март, е повод за признание на икономическите, политическите и обществените постижения на жените по света. Празникът има дълга и богата история, свързана с борбата за равноправие и социална справедливост.
Исторически корени на празника
Първият Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия. Тази дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк, когато жените от шивашки и текстилни предприятия излизат на протест против лошите условия на труд и ниските заплати. Тези протести поставят началото на организираното движение за правата на жените.
На Втората международна конференция на жените социалистки в Копенхаген през 1910 г., германската социалистка Клара Цеткин предлага установяването на Международен ден на жената, без да се определя конкретна дата. Целта е да се мобилизират жените работнички за борба за равноправие с мъжете във всички обществени сфери на живота.
Първото официално отбелязване на Международния ден на жената се състои на 19 март 1911 г. в Австрия, Германия, Дания и Швейцария, като в него участват над един милион души с искания за избирателни права на жените, както и за правото им на работа и професионално обучение.
През 1917 г., на 8 март (23 февруари по стар стил), работничките от Петроград излизат на демонстрация срещу глада, войната и царизма. Тази демонстрация се смята за първия етап на Руската революция от 1917 г. След Октомврийската революция, участничките във Втората международна конференция на жените-комунистки през 1920 г. в Москва препоръчват 8 март за Международен ден на жената.
Официално признаване от ООН
През 1975 г., обявена от Организацията на обединените нации за Международната година на жената, 8 март е отбелязан като Ден на жената. Две години по-късно, през декември 1977 г., Общото събрание на ООН приема резолюция, с която обявява 8 март за Международен ден на жената, който да се чества всяка година от държавите членки в съответствие с техните исторически и национални традиции.
Интересни факти за празника
• В Италия от 1946 г. жълтата мимоза е приета като символ на Международния ден на жената. Италианките получават това цвете като символичен подарък от мъжете в живота си.
• В някои страни празникът се отбелязва на различни дати. В Япония Денят на жената се празнува на 3 март, а в арабския свят – на 21 март, деня на пролетното равноденствие.
• Празник на майката: В България 8 март се празнува и като Ден на майката, въпреки че според много българи Благовещение (25 март) е християнският празник на майката и жената.
Къде се отбелязва празникът и в кои страни не?
Международният ден на жената се отбелязва в много страни по света, но има и такива, в които този празник не е официално признат или не се чества. В някои държави, като САЩ, Белгия, Китай, Филипините, Южна Африка, Индия, Нова Зеландия, Австралия и Канада, Денят на жената не е официален празник.
В Армения Международният ден на жената се нарича „празникът на красотата и майчинството“ и се отбелязва на 7 април, съвпадайки с един от най-важните празници в арменската църква – Благовещение.