Е дна от най-забележителните трансформации в историята се е случила по време на живота на Ашока Велики - владетел, който се е превърнал от брутален завоевател на огромна империя в доброжелателен император, ръководен от ненасилствените принципи на будизма. Решаващият момент в това необикновено пътешествие, от който владетелите по целия свят би било добре да се вдъхновят, се случва на окървавените пясъци на Калинга и завинаги променя хода на управлението на Ашока.
Жестокостта на Ашока Велики
Ашока, страшен император от династията на Мауряните, управлявал от 268 до 232 г. пр.н.е., е запомнен с чудодейната си метаморфоза. След като наследява огромна империя, която обхваща значителна част от индийския субконтинент - региони в днешна Индия, Бутан, Непал, Пакистан, Бангладеш, Афганистан и части от Иран - ранното управление на Ашока е белязано от неговата безмилостност и амбиция.
Поведението му спечелва прозвищата Камашока, във връзка с харема му от 500 жени, и Чандашока - "Ашока свирепият". Въпреки това голяма част от това, което знаем за Ашока, трябва да се приема с щипка сол. Един източник твърди, че Ашока уж изследвал подземния свят, за да изучи методите за мъчения, които да използва срещу враговете си.
Подробности за управлението на Ашока са извлечени от древни надписи, които са служили като ранни форми на благоприятна пропаганда, както и от будистки легенди, написани посмъртно. Тези легенди имат за цел да илюстрират дълбокото влияние на будизма върху неговото управление.
Чудодейната метаморфоза на Ашока към будисткото ненасилие
През 265 г. пр.н.е. император Ашока предприема безмилостна атака срещу Калинга, която съответства на съвременния щат Одиша в Източна Индия, с надеждата да разшири границите на Маурийската империя. Войната в Калинга дава огромни жертви, като отнема живота на десетки хиляди хора и животни.
Будистката легенда разказва, че Ашока лично ръководил нашествието и на сутринта след победата се впуснал в столицата Калинга. Ставайки свидетел на разрушенията - разрушени къщи и близо 150 000 окървавени трупа на цивилни и войници - императорът бил дълбоко разтревожен. В този момент той преживява дълбоко религиозно прозрение.
Смята се, че ужасен от разрушенията, причинени от собствената му жестокост, и изправен пред суровата реалност на военните действия, Ашока приема будизма и ненасилието, което бележи дълбока промяна в неговото управление. Ашока претърпява радикална трансформация, която променя структурата на неговото управление, превръщайки се в привърженик на Дхамма или праведния живот.
За да съобщи за новоприетите си принципи, Ашока изписва поредица от скални укази из цялата империя. Те служат като публични прокламации на неговия ангажимент за ненасилие, социална справедливост и етично управление. Стратегически разположени на места, достъпни за обикновените хора, те гарантират, че посланието за мир и толерантност ще достигне до масите.
Промяната на Ашока е рядък епизод в историята, който подчертава как личният размисъл и етичното пробуждане могат да променят наследството на един могъщ владетел.
Видеото е архивно!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!