И зследователи в Австралия са открили неизвестно досега древно торбесто животно, което е обитавало континента преди около 25 милиона години, съобщи Би Би Си.
Описано като кръстоска между вомбат и торбест лъв, животното, наречено Mukupirna fortidentata, се смята, че е тежало до 50 килограма.
Части от череп, кост и челюст от животното са открити близо до Алис Спрингс в централната част на Австралия.
Изследователи казват, че находката хвърля светлина върху това как са се развили съвременните торбести животни.
Работейки над 2000 часа, екип от университета "Флиндърс" e взел 35 различни проби от Mukupirna fortidentata от твърд варовик. Благодарение на тях е направена рисунка на това как вероятно е изглеждало животното.
Fossil hunters uncover ancient Australian wombat https://t.co/xel2SMFuji
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 29, 2023
Смята се, че е споделяло общ предшественик със съвременните вомбати, а също така е изглеждало и като торбест лъв, известен като Thylacoleo carnifex, обясни изследователят Артър Крайтън.
"Те са малко еволюционно междинно звено между вомбатите и техни роднини, подобни на коали", каза той пред Би Би Си.
Научният екип е успял да изчисли теглото на животното на базата на измервания на зъбите и костите на крайниците, а диетата му - от фрагментите от черепа, челюстите и кътниците.
"(Зъбите му) до голяма степен потвърждават, че не е месоядно... те са доста специализирани за твърди храни като жилави плодове, ядки и грудки", каза Крайтън.
С тегло от 50 килограма, древното създание би било едно от най-големите австралийски торбести животни, обитавали района по онова време. То обаче е много по-малко от най-голямото известно древно торбесто животно - Diprotaton optatum, за което се смята, че е тежало около 2500 килограма.
Fossil hunters uncover ancient Australian wombat
— Adam (@ai_adam_) March 29, 2023
-BBC News
#Australian #Fossil #Wombat #News #AI #Art #GPT #BBCNews pic.twitter.com/53bK7Bs9HG
Малко се знае за това как животното е изчезнало, но промяната на околната среда е вероятният отговор, допълва Крайтън. Този вид е съществувал, когато сухата австралийска пустиня е била много по-влажна и покрита с гори, обяснява той.
Изследователският екип е открил на същото място и останки на вид, за който се смята, че е древен роднина на опосум - Pwerte Marnte Marnte.
Крайтън казва пред Би Би Си, че се надява отдалеченото място, открито преди 20 години, но неизследвано досега, може да даде още информация за липсващи познания за еволюцията на торбестите.
"Това са едни от най-старите торбести животни, известни в Австралия, и са наистина важни за разбирането как са се появили нашите емблематични видове", казва експертът. "Ние обаче все още знаем забележително малко за ранната еволюция на тези животни, защото няма вкаменелости между 25 и 55 милиона години".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!