Н ай-често самотата се дължи на фактори от детството, заради които в зряла възраст се появяват проблеми със самооценката. Това в разговор с NEWS.ru разказа детският психолог Наталия Наумова. По думите ѝ с течение на времето човек формира неправилна представа за ситуацията.
Самочувствие и самоувереност: Разликите между тях и колко са важни за личността ни
"Някъде човек не е бил приет от родителите, не са го подкрепяли и в зряла възраст човек смята, че не може да бъде ценен. Или пък нещо не е минало по план, така че най-близките хора са се отвърнали от него. Тогава човек остава в детски тригер, където всички тези процеси се засилват", обяснява Наумова.
Честото изпитване на тази емоция може да доведе до преждевременна смърт
По-нататък според нея по инерция идват деструктивните мисли. Вместо да се похвали, да бъде приятелски настроен и да бъде заобиколен от хора, човек се затваря в себе си. В крайна сметка това често води до депресия, заключава специалистката.
Американският лекар Вивек Мърти по-рано заяви, че самотата увеличава риска от сърдечносъдови заболявания, старческа деменция и депресия повече от тютюнопушенето.
В играта на любовта: 9 модела на поведение след раздяла
Лекарят Ирина Смолярчук също така отбеляза, че най-опасното нещо в самотния начин на живот е липсата на човек, който ще помогне в спешен случай.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!