К ехлибарената стая е зашеметяващо произведение на изкуството, изработено от панели от светещ кехлибар, скъпоценни камъни и злато, и първоначално е построена като стая за кралица София Шарлота в нейния дворец (наречен Лиценбург) в Берлин, Кралство Прусия. Странната история на Кехлибарената стая я пренася от Берлин в Русия и Кьонигсберг, а след това нейната крайна съдба се превръща в загадка, която никога не е разгадана.
Това, което прави съкровището толкова уникално и ценно, е неговият основен компонент - кехлибар, който представлява древна вкаменена смола от растения. Възрастта на пробите може да варира от 15 до 300 милиона години. Когато върху кехлибара блесне светлина, смолата има блестяща прозрачност, която я прави високо ценена от художници и колекционери. По този начин кехлибарът има зашеметяваща цена. Може би най-известното и вдъхновяващо използване на кехлибара е създаването на Кехлибарената стая.
История на Кехлибарената стая
Произход на шедьовъра
Amber Room of Russia; was a one of priceless work of art. An entire room made from Amber, Gold and Gemstones, considered as “Eighth Wonder of the World,” the room that once symbolized peace was looted? by Nazis then disappeared in final days of WWII :
— Archaeo - Histories (@archeohistories) April 30, 2024
Luminous and fragile, Amber… pic.twitter.com/qs9QIFb9eJ
Историята на Кехлибарената стая води началото си от Лиценбург в Прусия. Първоначално Лиценбург е личният летен дворец на Софи Шарлота, която през 1701 г. става „кралица в Прусия“. Същата година тя поискала да започне изграждането на нейната стая в двореца. Проектант на стаята е Андреас Шлютер, а строител - Готфрид Волфрам, майстор на кехлибар. След като Софи умира само четири години по-късно през 1705 г., съпругът ѝ крал Фридрих, който много обичал Софи, кръщава летния си дворец „Шарлотенбург“ в нейна чест.
Дори и след смъртта ѝ кралят изпълнява идеята на Софи да построи специалната ѝ стая. Завършването ѝ отнема повече от 10 години, но след като крал Фредерик я показва, всички я смятат за зашеметяващ шедьовър.
Статията „Кехлибарената стая“ в Wikipedia описва великолепната конструкция:
„Кехлибарената стая е безценно произведение на изкуството с изключителни архитектурни елементи като позлата, дърворезба, 450-килограмови (990 фунта) кехлибарени плочи, златни листове, скъпоценни камъни и огледала, всичко това подчертано със светлината на свещи. Допълнителните архитектурни и дизайнерски елементи включват статуи на ангели и деца.“
Въпреки това стаята, построена за кралица София, не е предназначена да остане в Прусия. Синът ѝ имал политически амбиции, които надделявали над сантименталността му към кехлибарената стая.
Стаята е подарена на цар Петър Велики
По време на посещението си в Прусия през 1712 г. руският цар Петър Велики доверява на крал Фридрих Уилям I (син на кралица София) колко много обожава тази зашеметяваща стая. За да скрепи съюза с Русия срещу Швеция, крал Уилям I подарява кехлибарения шедьовър на цар Петър Велики. През 1716 г. Уилям изпраща подаръка по вода до Санкт Петербург, Русия, в 18 големи кашона.
След като пристига в Санкт Петербург, царят започва да ремонтира стаята и да я разширява още повече. В окончателния си вид през 1763 г. тя е с размери 55 метра и над шест тона кехлибар. Била толкова величествена, че хората я смятали за „Осмото чудо на света“. Стаята се намирала в Екатерининския дворец в Санкт Петербург, но не била изложена на показ, както в двореца Шарлотенбург, а разглеждането ѝ било запазено за малко хора.
Германия нахлува в Съветския съюз
Кехлибарената стая остава в Санкт Петербург до 1941 г. През тази година Германия нахлува в Съветския съюз в рамките на операция „Барбароса“. Придобиването на всички произведения на изкуството и съкровища е приоритет за нацистите и те разграбват всичко, до което могат да се доберат. Естествено, Кехлибарената стая е била първостепенна цел и нацистите са имали за цел да я върнат на германска земя.
Когато по време на инвазията Ленинград (до 1914 г. бивш Санкт Петербург) е на път да падне под ударите на германските войски, руснаците се опитват да преместят камерата на безопасно място. Тъй като обаче изсушеният и крехък кехлибар се разпадал, вместо това решили да го замаскират, като поставили тапети върху панелите, за да изглежда като обикновена стая.
Германците не се заблуждават. Те знаели точно къде се намира стаята и били готови да я транспортират. В рамките на 36 часа нацистите демонтирали стаята и я поставили в 27 кашона на 18 камиона. След това я транспортират до замъка Кьонигсберг в Източна Прусия. Впоследствие я сглобяват отново и я поставят на изложба през март 1942 г.
Войната не остава за дълго в полза на Германия. През август 1944 г. бомбардировачи на Кралските военновъздушни сили нанасят сериозни щети на Кьонигсберг и на голяма част от замъка. На 9 април 1945 г. германците капитулират пред Съветския съюз, който обсажда Кьонигсберг и изтласква германците. Те преименуват града на Калининград и днес той все още принадлежи на Русия. (Уикипедия, „Замъкът Кьонигсберг“).
Теории за изчезването на стаята
Въпреки че съществуват многобройни теории за историята на Кехлибарената стая, това са някои от най-популярните:
- Нацистите отново разглобяват стаята и я поставят върху щайги на железопътна гара. След това я качват на борда на германския военен кораб „Вилхелм Густлоф“, който напуска пристанището на 30 януари 1945 г. Скоро след това „Вилхелм Густлоф“ е потопен от съветска подводница, като отнася стаята със себе си.
- Нацистите я скриват в бункер в мазе в Кьонигсберг. След това я запечатват и оттогава тя е недостъпна.
- Войниците погребват стаята в Рудните планини.
- Пожарът в замъка Кьонигсберг унищожава стаята по време на бомбардировките.
- Сталин скрил оригиналната стая и построил копие, което заблудените германци откраднали.
Свидетели и експерти
Според статията на Смитсониън „Кратка история на Кехлибарената стая“ директорът на музея на замъка Кьонигсберг Алфред Роде е проучвал стаята, докато тя е била там. „В края на 1943 г., когато краят на войната се вижда, Роде е посъветван да демонтира Кехлибарената стая и да я скрие“. Къде са я скрили нацистите след това, е голямата загадка.
Вероятно свидетел по това време, Леонид Аринщайн, лейтенант от Червената армия, която обсажда Кьонигсберг през 1945 г., казва, че е ходил в замъка Кьонигсберг и е видял парчета от кехлибарените реликви. Когато попитал уредника на музея за тях, Аринщейн получил отговор, че останалите пана са затворени в кашони в мазето. Тъй като Аринщайн не разбирал значението на предметите, той не продължил да ги търси. Дни по-късно, когато се опитал да се върне в замъка, той вече бил обхванат от пламъци.
В същата статия на NBC Авенир Овсянов, служител по въпросите на издирването и опазването на изчезнали произведения на изкуството към регионалното правителство на Калининград, заявява, че някои части от стаята наистина са изгорели в замъка Кьонигсберг. Въпреки това той смята, че е вероятно нацистите да са отнесли по-голямата част от нея, преди Съветският съюз да има време да обезопаси града. Днес той и екипът му все още търсят под руините на войната улики за местонахождението на кехлибарените пана.
Намерена ли е някога Кехлибарената стая?
От 1945 г. насам са открити части от оригиналната стая. Най-новата находка е от 1997 г., когато в Западна Германия е намерена една от четирите каменни мозайки, използвани за украсата на стаята. Тя е била притежание на сина на един от войниците, които са я опаковали, но синът твърди, че не знае откъде е дошла.
Неотдавна, през юни 2016 г., „Ню Йорк Таймс“ публикува статия относно възможни улики за местонахождението на кехлибарените пана. Според статията някои полски селяни, които са били живи през 1945 г., са разказали на директора на полския музей „Мамерки“ Бартоломей Плебанчик, че са видели как германците разтоварват големи щайги от конвой от превозни средства. Според тях в началото на 1945 г. германците са поставили щайгите в „тайна камера в суров, покрит с мъх нацистки бункер близо до руската граница“. Плебанчик и екипът му използват радар за проникване в земята, за да сканират под бункера, и откриват нещо, което изглежда е камера. Екипът планира да копае под бункера, но все още не е публикувал никакви открития.
Реконструкция на Кехлибарената стая
През 1979 г. Съветският съюз започва реконструкцията на стаята, като използва предимно черно-бели снимки. През 2003 г. репликата е почти завършена. По случай 300-годишнината на Санкт Петербург президентът Владимир Путин и германският канцлер Герхард Шрьодер откриват новата кехлибарена стая. Днес обществеността може да разгледа Екатерининския дворец и да разгледа репликата.
Визията на кралица София Шарлот за нейната кехлибарена стая се превръща в едно от най-прекрасните и желани съкровища на всички времена. Мистерията ѝ все още е в пламъци от горещото желание на правителства, учени и търсачи на съкровища да я открият. Ако стаята все още съществува, крехкостта на кехлибара може да я е превърнала в нещо, което едва ли прилича на първоначалния ѝ разкош, който някога е бил перлата в короната на двореца Шарлотенбург.