К онцентрацията на парникови газове в атмосферата достигна нови рекордни стойности през 2023 г., което ще доведе до бъдещо повишаване на температурата за години напред, предупреди ООН в понеделник.
Нивата на трите основни парникови газа - затоплящия климата въглероден диоксид, метан и азотен оксид - отново са се увеличили през миналата година, съобщи Агенцията на ООН за климата и метеорологичните условия.
Световната метеорологична организация заяви, че въглеродният диоксид се натрупва в атмосферата по-бързо от всякога - с повече от 10% за две десетилетия.
Годишният бюлетин на СМО за парниковите газове излиза преди срещата на върха на ООН за климата COP29, която ще се проведе от 11 до 22 ноември в Баку.
„Още една година. Още един рекорд. Това трябва да предизвика тревожен звън сред вземащите решения. Очевидно сме извън пътя към постигане на целта на Парижкото споразумение“, заяви ръководителят на СМО Селесте Сауло в изявление.
Съгласно Парижкото споразумение от 2015 г. страните се съгласиха да ограничат глобалното затопляне до „доста под“ два градуса по Целзий над средните нива, измерени между 1850 и 1900 г. - и 1,5C, ако е възможно.
Докато емисиите продължават, парниковите газове ще продължават да се натрупват в атмосферата, повишавайки глобалните температури, заяви WMO.
"Миналата година глобалните температури на сушата и морето бяха най-високите в записите, датиращи от 1850 г. насам“, заяви тя.
Като се има предвид колко дълго се задържа CO2 в атмосферата, сегашните температурни нива ще се запазят в продължение на десетилетия, дори и ако емисиите бързо намалеят до нула.
Реално въздействие
През 2023 г. концентрациите на CO2 са 420 частици на милион (ppm), на метан - 1934 частици на милиард, а на азотен оксид - 336 частици на милиард.
Това е увеличение от 151%, 265% и 125% от прединдустриалните нива преди 1750 г.
„Това е нещо повече от статистика. Всяка част на милион и всяка част от градуса увеличение на температурата има реално въздействие върху живота ни и нашата планета“, казва Сауло.
На CO2 се дължат около 64% от ефекта на затопляне на климата.
Годишното му увеличение от 2,3 ppm бележи дванадесетата поредна година с увеличение, по-голямо от две ppm - поредица, причинена от „исторически големите емисии на CO2 от изкопаеми горива през 2010-те и 2020-те години“, се казва в доклада.
Миналогодишната стойност е с 11,4% по-висока от регистрираната през 2004 г. стойност от 337,1 ppm.
„CO2 се натрупва в атмосферата по-бързо, отколкото когато и да било по време на човешкото съществуване“, се казва в доклада, като се добавя, че настоящото ниво на CO2 в атмосферата е с 51% по-високо от това в прединдустриалната епоха.
Последният път, когато Земята е имала сравнима концентрация на CO2, е бил преди три до пет милиона години, когато температурата е била с 2-3 C по-висока, а морското равнище е било с 10-20 метра по-високо от сега, се казва в доклада.
Малко под половината от емисиите на CO2 остават в атмосферата, а останалата част се абсорбира от океанските и сухоземните екосистеми.
Но сега „сме изправени пред потенциален порочен кръг“, предупреди заместник-ръководителят на СМО Ко Барет.
Самото изменение на климата може скоро да „накара екосистемите да се превърнат в по-големи източници на парникови газове“, каза тя.
„Горските пожари биха могли да отделят повече въглеродни емисии в атмосферата, докато по-топлият океан може да абсорбира по-малко CO2. В резултат на това повече CO2 може да остане в атмосферата и да ускори глобалното затопляне.
„Тези климатични обратни връзки са от решаващо значение за човешкото общество“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!