К ръвен тест за ранно откриване на болестта на Паркинсон е в период на предварително проучване. Това може да бъде първият диагностичен инструмент на невродегенеративното заболяване, съобщи ДПА.
Напредък в борбата с болестта на Паркинсон
Тестът открива клетъчните поражения, свързани с болестта. Широката му употреба вероятно ще бъде след години. Той ще помогне на лекарите да диагностицират и лекуват състоянието на по-ранен етап преди тежките поражения по нервната система, казват учените.
A new study suggests DNA damage spotted in blood samples offers a simple way to diagnose Parkinson’s disease early. https://t.co/3WwEiJGK2n
— News from Science (@NewsfromScience) August 30, 2023
"Понастоящем болестта на Паркинсон се диагностицира на база симптоми, когато пациентите страдат от видими неврологични увреждания", каза Лори Сандърс от медицинското училище "Дюк" в Северна Каролина, която е водещ автор на проучването.
Риск за здравето: Учени откриха как пластмасата прониква в мозъка
Кръвният тест измерва ДНК уврежданията в митохондриите - клетъчните органели, които генерират енергия за изпълнение на функциите на клетката. Увреждането на митохондриалната ДНК се свързва с болестта на Паркинсон.
Тестът показва увреждане на кръвните клетки при пациенти с Паркинсон, гласят резултатите, публикувани в сп. Science Translational Medicine.
Тестът открива и ДНК увреждания при хората с генетичната мутация LRRK2, която увеличава риска от развитие на заболяването дори при липса на симптоми.
Засега лекарствата за болестта на Паркинсон спомагат единствено за контролиране на симптомите.
Сандърс изрази надежда, че освен за ранна диагностика, новият тест ще спомогне за разработка на лекарства, които да обърнат процеса по увреждане на клетките или да го стопират.
Някои компании, сред които "Абкам" или "Байоджен", тестват подобно експериментално лечение.
Коварната множествена склероза: Симптомите и звездите, които се борят със заболяването
Болестта на Паркинсон засяга 10 млн. души в света. Това е второто най-често срещано невродегенеративно заболяване след болестта на Алцхаймер.
На следващ етап учените планират да проверят дали тестът работи при проби на високорискови пациенти без проявени симптоми на заболяването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!