П сихолог разкри осемте архетипа на "доброто момиче" - от грижовната до послушната - в публикация в Instagram.
Клиничният психолог д-р Лалитаа Суглани, която се намира в Бирмингам, се включи в социалните мрежи, за да очертае концепцията за "доброто момиче", както и да сподели различните тропи.
В поста си д-р Суглани, която има повече от 130 000 последователи, казва, че синдромът на "доброто момиче" може да се приложи към всеки пол.
Синдромът, който се отнася до това как жените често са социализирани да помагат или да облагодетелстват другите, редовно в свой ущърб, често произтича от опита ни в детството.
В заглавието, придружаващо публикацията ѝ, психоложката пише: "Като деца научихме, че за да получим любов и сигурност, трябва постоянно да угаждаме на околните.
'Оформяхме се така, че да отговаряме на прогнозите на нашите възпитатели, като давахме приоритет на техните очаквания пред собствената си автентична същност.
"Този процес ефективно прикриваше истинската ни същност и водеше до форма на самоотричане".
8 архетипа на "доброто момиче"
1. Угаждащата
2. Перфекционистката
3. Прекалено старателната
4. Подкрепящата
5. Несигурната
6. Грижовната
7. Конформистката
8. Послушната
Според д-р Суглани много хора пренасят това програмиране в зряла възраст и през целия си живот.
Според нея това ги кара често да се чудят "защо не са оценени или обгрижвани от другите".
Според д-р Суглани угаждащата е "хиперфокусирана върху получаването на одобрение и избягването на конфликти".
Тя казва, че те "често полагат големи усилия, за да направят другите щастливи, и могат да потиснат собствените си желания и емоции".
В същото време перфекционистката "се стреми към безупречност", като може би се страхува да не допусне грешки или да разочарова другите.
Д-р Суглани добавя, че "стремежът им към съвършенство може да доведе до високи нива на стрес и тревожност".
Тя казва, че свръхамбициозният човек е "воден от силното си желание да постигне успехи в академичната, професионалната или в други области на живота".
Според д-р Суглани: "Те могат постоянно да търсят потвърждение чрез постиженията си и да се борят със собствената си стойност, ако не отговарят на собствените си високи стандарти".
Следващият архетип, който тя изброява, е подкрепящата, за която казва, че "е склонен да подкрепя и да се съобразява с нуждите или поведението на другите, дори когато това поведение е разрушително или вредно". В опита си да запази мира този тип може да позволи нездравословни навици или взаимоотношения.
Архетипът на несигурната е описан като "измъчван от съмнения в себе си", което означава, че "може да преценява решенията и способностите си". За да разсеят съмненията си, тези хора могат постоянно да търсят увереност от другите.
В същото време "грижовната" "често се определя от своята възпитателна и грижовна природа", пише психологът.
Тя добавя: "Те дават приоритет на грижата за нуждите и благосъстоянието на другите, понякога в ущърб на своите собствени.
След това говори за конформистката, която се стреми да се впише и да спазва установените норми и правила", като вероятно дори потиска индивидуалността си, за да избегне изтъкване или критика.
Накрая тя споменава и послушната дъщеря, като пише: "Този архетип на характера е послушен и сговорчив, следвайки безпрекословно обществените или семейните очаквания. Тя може да се бори да отстоява себе си или да прави независим избор.
Според д-р Суглани е възможно да се освободим от ограниченията на тези архетипи.
Тя пише: "Разпознаването и осмислянето на тези модели е важна стъпка към излекуването и освобождаването от обществените очаквания.
"Като се грижим за самоосъзнаването, състраданието към себе си и установяването на здравословни граници, можем да се отправим на дълбоко пътешествие към себепознанието.
Това пътуване ни позволява да си възвърнем автономията и да дадем приоритет на собственото си благополучие.
Постът се хареса на много потребители на Instagram, които се включиха в коментарите, за да обсъдят кой от архетипите смятат, че въплъщават - и да разкрият как се чувстват задушени от тези роли.
Завършвайки публикацията си за синдрома на доброто момиче, д-р Суглани оставя позитивно послание.
Тя отбеляза: "В момента, в който е настъпил моментът, в който е започнала да се занимава с това, което се е случило, тя се е опитала да направи: "Важно е да помним, че стойността ни не се определя от това колко се харесваме на другите, а от способността ни да изразяваме автентично истинската си същност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!