З а да може тялото ни да функционира оптимално, му е нужно наличието на достатъчно количество от минерала цинк. В тази статия ще научите в кои храни съдържанието на цинк е най-високо, както и как да разберете дали на организма ви му липсва цинк.
Цинкът е един от петте най-важни минерала за човешкото тяло заедно с желязото, калция, магнезия и калия. Цинкът има няколко важни функции в организма. Измежду всичко останало цинкът допринася за нормалната фунцкия на когнитивните ни способности и паметта. Цинкът е важен и за функцията на щитовидната жлеза. Неговото наличие в организма е ключов фактор за доброто функциониране на имунната система, за регенерацията на тъканите и растежа.
Стридите са един от най-добрите източници на цинк, а освен това те съдържат и много селен, който допринася за синтеза на хормоните на щитовидната жлеза. За да си набавите достатъчно от всички хранителни вещества в тялото, най-важното правило е да консумирате възможно най-чество различни видове тъмнозелени листни зеленчуци. Различните видове зърнени култури също са богати на минерали, а яйцата и водораслите също са отличен източник. Допълнителни количества цинк можете да си набавите и с помощта на хранителни добавки.
Въпреки че тялото ни не се нуждае от големи количества цинк, то е възможно да се случи да се сблъска с неговия дефицит. Човешкото тяло няма способността да съхранява резервни количества цинк, което означава, че е важно да си го набавяме редовно чрез храната.
Дефицитът на цинк може да се прояви чрез:
- Наличието на акне, екземи, суха и лющеща се кожа, себореен дерматит или алопеция;
- Бял слой върху повърхността на езика;
- Респираторни и храносмилателни проблеми;
- Загубата на апетит;
- Летаргия;
- Косопад;
- Бавното зарастване на рани.
Като се има предвид, че цинкът, получен от месото, се усвоява много по-ефективно в организма, на вегетарианците се препоръчва да консумират по-големи количества бобови растения, соя, ядки и пълнозърнести храни.
10 храни, които съдържат големи количества цинк:
- Месо (особено червеното, но все пак имайте предвид, че се препоръчва да не се прекалява с неговата консумация);
- Морски дарове (стриди, раци, скариди);
- Бобови растения (нахут, леща, боб);
- Семена (коноп, лен, тиква);
- Ядки (кедрови, фъстъци, кашу, бадеми);
- Млечни продукти (сирене, мляко);
- Яйца;
- Пълнозърнести храни;
- Някои видове зеленчуци като картофи, грах и зеле;
- Черен шоколад.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!