З а много хора, когато чуят Пепеляшка, в съзнанието им неизменно изниква класиката на Дисни от 1950 г. – феята кръстница, приказната синя рокля, стъклената обувка и пеещата мишка.
Историята за Пепеляшка е много по-стара от адаптацията на Дисни. Всъщност произходът ѝ може да се проследи до 2000 години назад в миналото. Като цяло това е история за отхвърляне на потисничеството и изкачване в йерархията на обществото.
Day 15 Favorite Disney animated film Cinderella 1950. Couldn't we all use a fairy Godmother? #SplitP1FilmChallenge pic.twitter.com/BW07VQ7Lsd
— Lisa Narciso 🌺 🌼 🌻 💐 🌷 🥀 🌞 🌊 (@lisa_narciso) May 15, 2019
За първи път тази история се появява в Гърция през VI в. преди Христа.
В гръцката версия на приказката, орел открадва стъклената обувка на куртизанка на име Родопис. Орелът я пренася през Средиземно море и я пуска в скута на египетски крал. Кралят започва да търси собственика на обувката и в крайна сметка се жени за Родопис и я прави кралица.
Изнасилване, канибализъм, некрофилия – истинaта за Спящата красавица
Друга много стара версия на историята е съществувала в Китай и това е приказката за Йе Сиан. Тя е дъщеря на вожд, който живее в пещера, която няма майка. В приказката има зла мащеха и нелюбезна доведена сестра, но вместо фея кръстница има вълшебни рибени кости, които изпълняват нейните желания.
Когато баща ѝ умира, тя става слугиня на доведеното си семейство, което иска да я унижи и да се увери, че тя няма да засенчи доведената си сестра Джун-Ли, която е значително по-малко привлекателна от Йе Сиан. Когато семейството отива на фестивал, отбелязващ Нова година, не я взимат с тях. С помощта на вълшебните кости обаче Йе Сиан отива на фестивала в красива рокля и златни обувки, наподобяващи рибени люспи.
Тя е добре приета от всички на празненството, но се страхува да не бъде разпозната от семейството си и бяга, оставяйки една от обувките си. Обувката преминава през няколко души, докато не стига до ръцете на краля. Той е очарован от малкия размер на обувката и поставя на показ в павилион. Йе Сиан в крайна сметка си проправя път към павилиона, убеждава краля да я остави да пробва обувката и настъпва обичайният щастлив край.
В цяла Европа има повече от 500 версии на същата тази основна тема.
Сред най-известните са приказките за Ашенпутел, записани от братя Грим, и La Gatta Cenenterolla на Джамбатиста Базиле.
Във версията на братя Грим, известни с мрачните си приказки, Пепляшка и принцът наистина заживяват щастливо накрая. Но краят за доведените сестри на Пепеляшка е доста ... кървав. Във филмовата версия на Дисни сестрите просто трябва да живеят със своите ревност и яд, че Пепеляшка е спечелила в принца, докато във версията на братя Грим те са ужасно осакатени ... буквално.
Едната от тях реже пръстите на краката си, за да ѝ стане пантофката, а другата нарязва петата си по същата причина. Но не това е най-лошото – по време на сватбата между Ашенпутел и принца,
гълъби се спускат от Рая и изкълвават очите на двете сестри.
В историята на Джамбатиста Базиле пък Пепеляшка убива злата си мащеха и многократно боде с карфица баща си, докато той не се съгласява да се ожени за гувернантката ѝ. Гувернантката обаче се оказва също толкова зла, колкото и първата ѝ мащеха, а след това историята продължава по познатия ни начин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!